WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Pierwsi Polacy SFRUNĘLI z Mont Blanc na paralotni! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwsi Polacy SFRUNĘLI z Mont Blanc na paralotni! [WIDEO, ZDJĘCIA]

17.08.2016, godz. 14:00
FullSizeRender (1)
foto: Przemysław Orcholski

Dorota Dziuban z paralotniarstwem związana jest od kilkunastu lat. Przemysław Orcholski dopiero od kilku, jednak taka przepaść w doświadczeniu nie stanowiła dla nich przeszkody, by wspólnie zlecieć na paralotniach z Mont Blanc - szczytu Alp wysokiego na prawie 5 kilometrów powyżej poziomu morza!

Przygotowania do tego niebezpiecznego i emocjonującego lotu trwały ponad rok. Wiele osób na wieść o nim zerkało z powątpiewaniem i pukało się w głowę, ale teraz każdy niedowiarek tę głowę może co najwyżej spuścić, bo Przemysław i Dorota osiągnęli swój cel! Wytrwale śledzili warunki pogodowe, zmieniające się na Monc Blanc z sekundy na sekundę, szykowali się i planowali. Gdy wykresy meteorologiczne wyznaczyły im datę przedsięwzięcia, nie wahali się ani chwili - ruszyli na szczyt góry.

Sama wspinaczka trwała 3 dni, a dodatkowy ciężar 10-kilogramowej paralotni z pewnością jej nie umilał. Warto też wspomnieć, że 5 kilometrów nad poziomem morza warunki pogodowe nie są przesadnie przewidywalne, a już na pewno nie można nazwać ich stałymi. Oboje mieli więc dosłownie po kilka sekund, by pokonać wszelkie bariery i rzucić się w przepaść jedynie pod ochroną paralotni. Najpierw bezproblemowo skoczyła Dorota. Gdy ona podziwiała już widoki, na Przemysława przypadły chwile grozy - podczas pierwszej próby złożyło mu się skrzydło paralotni. Już przy drugim podejściu frunął w powietrzu obok swojej towarzyszki i razem przeżywali te, kompletnie niemożliwe do opisania, emocje.