WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości Świat Powstanie nowa elektrownia w CZARNOBYLU. Ukraina rozmawia z francuską firmą

Powstanie nowa elektrownia w CZARNOBYLU. Ukraina rozmawia z francuską firmą

10.07.2017, godz. 12:17
Czarnobyl
foto: Super Express TV

Ukraina planuje zbudować nową elektrownię w Czarnobylu. Ukraiński rząd prowadzi rozmowy z jedną z największych francuskich firm Engie SA. Ich tematem ma być budowa gigantycznej elektrowni słonecznej o wartości 1,25 mld dolarów w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Według portalu Bloomberg, wstępne analizy ekonomiczno-realizacyjne projektu nowej elektrowni w czarnobylu są już prowadzone przez francuską firmę. - Francuske doświadczenie w energetyce jądrowej - to jeden z powodów, dlaczego chcemy pracować właśnie z francuską firmą – tłumaczy minister środowiska Ukrainy Ostap Semerak. Jak powiedział, firma Engie SA z Francji sama zwróciła się do ukraińskiego rządu po tym, jak minister powiedział, że ma zamiar rozwijać odnawialne źródła energii w Czarnobylu. Sama firma potwierdziła, że prowadzi rozmowy, jednak nie powiedziano nic o wielkości projektu. Według ministra środowiska, 60 innych firm również jest zainteresowanych działalnością w strefie wykluczenia. Inwestycja może być bardzo opłacalna, ponieważ prąd na Ukrainie jest o wiele droższy niż w reszcie Europy.

- Ukraina ma dobre promieniowanie słoneczne, ale również zbyt niskie zaufanie inwestorów i nadmierne koszty projektów – skomentował potencjalną ofertę analityk BNEF Pietro Radoia.

ZOBACZ: Wielki pożar w Czarnobylu! Istnieje zagrożenie dla Polski?

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: