WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Rewolucja w pogrzebach. Sprawdź, czego ZABRANIA Kościół

Rewolucja w pogrzebach. Sprawdź, czego ZABRANIA Kościół

30.10.2016, godz. 10:30
Pogrzeb
foto: SE/EAST NEWS

Papież Franciszek zatwierdził nowe zasady dotyczące pogrzebów. Od teraz urny z prochami katolików, którzy zdecydują się na kremację, nie będą mogły stać w prywatnych domach. Kościół nie pozwala również na to, by szczątki zmarłych, które zostały skremowane, były rozrzucane po polach i morzach. Co jeszcze się zmieni w pogrzebach katolików?

Kremacja w Kościele katolickim dozwolona jest od 1963 roku. O tym, by w ten sposób pochować zmarłego najczęściej decydował sam katolik w testamencie, czasem takę decyzję podejmowała rodzina.  Po kilkudziesięciu latach najważniejsi hierarchowie postanowili uregulować przepisy w tej sprawie. Papież Franciszkek podpisał właśnie dokumenty, z których wynika, że prochy zmarłego nie będą mogły być rozrzucane po polach i po morzach. Urna ze szczątkami nie będzie mogła również stać w prywatnym domu. Przedstawiciele Kościoła podkreślili również, że miejscem na urny jest miejsce święte, czyli cmentarz.

- To niedopuszczalne, aby rozrzucać prochy zmarłych w powietrzu, na lądzie, na morzu lub w jakiś inny sposób, nie mogą być też z nich tworzone pamiątki, biżuteria lub inne przedmioty.Te kierunki działania nie mogą być usprawiedliwione przez odwołanie się do motywów społecznych, ekonomicznych czy sanitarnych, które pojawiają się przy wyborze kremacji - napisano w komunikacie.

Ze statystyk wynika, że Polsce 10% pogrzebów to kremacja, w Stanach Zjednoczonych 40%, zaś w Japonii niemal 100%.

Zobacz: 1 listopada 2016 komunikacja miejska we Wrocławiu. Jak dojechać na cmentarz [ZMIANY, UTRUDNIENIA, KORKI]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: