WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Szef NATO: stoimy w obliczu największego w tym pokoleniu zagrożenia dla bezpieczeństwa

Szef NATO: stoimy w obliczu największego w tym pokoleniu zagrożenia dla bezpieczeństwa

13.11.2016, godz. 15:25
Szczyt NATO Obama - Duda
Szczyt NATO Obama - Duda foto: SHUTTERSTOCK

Szef NATO, Jens Stoltenberg, podkreślił, że Sojusz stoi w obliczu "największego w tym pokoleniu" zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, na łamach "The Observer" zwrócił się do Donalda Trumpa słowami "obecnie stoimy w obliczu największego w tym pokoleniu zagrożenia dla bezpieczeństwa. (...) To nie czas na podważanie wartości partnerstwa między Europą a Stanami Zjednoczonymi". Przypomnijmy, że Donald Trump przed wyborami nazwał NATO przestarzałą instytucją oraz zakwestionował gotowość Stanów Zjednoczonych do przyjścia z pomocą ewentualnie zaatakowanemu sojusznikowi. Sekretarz generalny NATO przyznał, że kraje członkowskie Sojuszu w Europie powinny zwiększyć budżety obronne, co było jednym z postulatów Trumpa w kampanii wyborczej (obecnie USA pokrywają 70 proc. budżetu NATO).

Z drugiej jednak strony Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO w "tych niepewnych czasach" potrzebuje silnego przywództwa USA. "Jednak przede wszystkim musimy uznać wartość parnerstwa między Europą i USA, a jest ono nie do przecenienia" - zaznaczył szef Sojuszu.

ZOBACZ: III wojna światowa. Przepowiednie po wygranej Donalda Trumpa

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: