WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Szwedzi alarmują: Rosjanie na Bałtyku z GROŹNĄ bronią! [ZDJĘCIA]

Szwedzi alarmują: Rosjanie na Bałtyku z GROŹNĄ bronią! [ZDJĘCIA]

26.10.2016, godz. 13:52
Szwedzi polują na rosyjski okręt
Szwedzi podejrzewają, że w okolicy Sztokholmu na dnie morza utknął rosyjski okręt podwodny foto: Archiwum

Dwa rosyjskie okręty typu Bujan-M wpłynęły na Morze Bałtyckie - alarmują szewdzkie media. Jak przypominają, oba okręty, które pojawiły się na Bałtyku to jedne z najbardziej nowoczesnych jednostek we Flocie Czarnomorskiej. Zasięg ich broni obejmuje całą Europę.

Jak podaje szwedzki dziennik "Aftonbladet", dwa rosyjskie okręty typu Bujan-M pojawiły się na Morzu Bałtyckim we wtorkowy wieczór. Według dziennikarzy ze Szwecji, mają one trafić do Kalinigradu, wcześniej były widziane także w okolicy Giblartaru. Co jednak najbardziej niepokojące, obie jednostki mają zdolność wystrzelenia pocisków dalekiego zasięgu. Jak opisuje "Aftonbladet", okręty typu Bujan-M są zdolne do wystrzelenia rakiet na terytorium całej Europy. - Politycznie, to jest zaskakujące i bardzo silny znak. Putin rozmieszcza pośrodku krajów skandynawskich rakiety dalekiego zasięgu, które mogą mieć głowice nuklearne. Jest to wyraźny pokaz siły. Zmienia w ten sposób równowagę militarną w regionie Morza Bałtyckiego - powiedział Tomas Ries ze Szwedzkiej Akademii Obrony.

To nie pierwszy taki incydent nad Bałtykiem w tym roku. 24 marca rosyjskie samoloty znalazły się nad przestrzenią powietrzną Szwecji. Zaraz potem zostały przechwycone przez szwedzkie lotnictwo.

Czytaj: Amerykanie po incydencie na Bałtyku: mogliśmy zestrzelić ten samolot

https://twitter.com/Aftonbladet/status/790987660378644480

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: