WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Ukraina ogłasza najwyższy stopień gotowości. Będzie III wojna światowa?

Ukraina ogłasza najwyższy stopień gotowości. Będzie III wojna światowa?

12.08.2016, godz. 11:10
III wojna światowa zacznie się na Krymie?
foto: AFP/EAST NEWS

Rosja oskarżyła Ukrainę o próbę przeprowadzenia zamachu terrorystycznego na Krymie - podaje Gazeta.pl. W związku z tym Władimir Putin zarządził ściągnięcie wojskowego sprzętu na półwysep. Najwyższy stopień gotowości bojowej ogłosił natomiast prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Czy już wkrótce czeka nas III wojna światowa?

Po tym, gdy na Krymie mieli zginąć rosyjscy żołnierze, Władimir Putin jednoznacznie stwierdził, że to wina Ukraińców. Prezydent Rosji dodał, że wojska naszego wschodniego sąsiada planowały przeprowadzenie zamachu terrorystycznego na Krymie. Rosyjskie MSZ dodało, że "śmierć rosyjskich żołnierzy nie pozostanie bez konsekwencji". Jednocześnie część rosyjskiego wojska została przetransportowana na Krym razem z najbardziej nowoczesnym sprzętem. Mobilizację wojsk ogłosił również prezydent Ukrainy. Petro Poroszenko zaznaczył, że działanie Rosji to szukanie pretekstu do wywołania konfliktu zbrojnego. Czy decyzja Władimira Putina już wkrótce może spowodować wybuch III wojny światowej?

Rosja to w tej chwili jedyne państwo wyrażające poparcie dla odłączenia Krymu od Ukrainy i uznające legitymację władz Krymu. Świat zachodni i władze w Kijowie podtrzymują stanowisko, że referendum było niekonstytucyjne i nielegalne. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Kanada zaznaczyły, że nie mają zamiaru uznać niepodległości Krymu.

Zobacz też: Anschluss Krymu! Ukraina bije na alarm i ogłasza mobilizację

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: