WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat USA zrzuciły "MATKĘ wszystkich bomb" na Afganistan! OGROMNE straty ISIS [RELACJA NA ŻYWO]

USA zrzuciły "MATKĘ wszystkich bomb" na Afganistan! OGROMNE straty ISIS [RELACJA NA ŻYWO]

14.04.2017, godz. 12:23
USA zrzuciło największą w historii bombę na ISIS
USA zrzuciło największą w historii bombę na ISIS foto: AP

Donald Trump podjął decyzję o zrzuceniu na Afganistan bomby GBU-43, nazywanej "matką wszystkich bomb". Ta niewiarygodnie potężna broń paliwowo-powietrzna wypełniona była 10 000 kilogramami (!) materiałów wybuchowych, które najprawdopodobniej zmiotły z powierzchni ziemi jaskinie wykorzystywane przez członków ISIS.

Gdy tylko Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych, niemal natychmiast rozpoczął bezlitosną walkę. Kilka dni temu wydał rozkaz ataku na bazę syrysjkiego dyktatora El-Asada, w odwecie za to, że ten przeprowadził zamach z użyciem broni chemicznej. Dzisiaj z kolei wysłał najpotężniejszą bombę paliwowo-powietrzną, która nie jest bombą atomową, na Afganistan. Celem pocisku zawierającego 10 ton materiałów wybuchowych były jaskinie, w których ukrywali się bojownicy Państwa Islamskiego. Zniszczenie, jakie spowodował nie jest znane, ale z pewnością nie bez powodu bomba GBU-43 nazywana jest "matką wszystkich bomb". Można więc sądzić, że po jaskiniach i bojownikach ISIS zostało niewiele.

Donald Trump pęka z dumy z wojska amerykańskiego, które określił "najlepszym wojskiem na świecie". - To był nasz kolejny sukces - chwalił ich i własne działania. Jednocześnie w swojej wypowiedzi dogryzł Barackowi Obamie, gdy oznajmił, że różnica w dokonaniach militarnych w ciagu ostatnich tygodni, w porównianiu do ostatnich 8 lat "jest ogromna".

Jak podają media bomba ważyła prawie 10 000 kilogramów, a zasięg wybuchu mógł wynieść ponad 300 metrów. Eksplozja mogła być odczuwalna nawet 50 kilometrów dalej. "Matka wszystkich bomb" to potoczna nazwa, której używa się w wojsku (Mother of all Bombs). Wynika ona nie tylko z rozmiarów ładunku, ale także skrótu MOAB. Co w oryginale tłumaczy się na Massive Ordnance Air Blast.

KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

08:00 Choć jeszcze wczoraj efekt, jaki wywołała "matka wszystkich bomb" był nieznany, tak dzisiaj zagraniczne media podały informację o przynajmniej 36 osobach zabitych.

08:30 GBU-43 to największa bomba, jaką posiadało amerykańskie wojsko. Warto podkreślić, że ta bomba nie jest atomowa. W arsenale Amerykanów większe ładunki, to już tylko atomowe.

09:00 Bomba GBU-43 nie została użyta nigdy wcześniej. To był jej bojowy debiut.

09:30 Siła eksplozji "matki wszystkich bomb" zabiła przynajmniej 36 bojowników ISIS oraz zniszczyła ich broń, amunicję oraz podziemne tunele.

10:00 - Bojownicy ISIS używają "zaimprowizowanych ładunków wybuchowych, bunkrów i tuneli, aby wzmocnić" swoją obronę - tłumaczył najwyższy rangą dowódca amerykański w Afganistanie, generał John Nicholson. - Jest to odpowiednia amunicja do niszczenia tych przeszkód i do utrzymania tempa naszej ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu w Afganistanie. - wyjaśnił użycie bomby GBU-43.

10:30 Jak poinformował rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony Dawlat Waziri, "w ataku nie ucierpieli żadni cywile - zniszczona została jedynie baza, której ISIS używało do przeprowadzania ataków w innych częściach prowincji". Jak podaje CNN, wszyscy cywile uciekli z tej okolicy już w 2016 roku, czyli wtedy, gdy pojawili się w niej islamiści.

12:00 Bomba GBU-43 ma ponad 9 metrów długości i 100 centymetrów w obwodzie. Do jej transportu użyto samolotu C-130 Hercules. Do stabilizacji lotu po jej zrzuceniu używa się komputera i systemu GPS.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: