WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Vaclav Havel NIE ŻYJE. Zmarł PO DŁUGIEJ CHOROBIE

Vaclav Havel NIE ŻYJE. Zmarł PO DŁUGIEJ CHOROBIE

18.12.2011, godz. 15:20
Vaclav Havel
foto: EAST NEWS

Były prezydent Czech i wybitny czeski dramaturg, Vaclav Havel nie żyje. Havel zmarł w niedzielę 18. grudnia  rano w wieku 75 lat po długiej chorobie. Jak podaje czeski dziennik "Blesk", Havel zmarł w swoim domu w miejscowości Hrádeček w Sudetach, niedaleko polskiej granicy. Przyczyna śmierci to komplikacje po niedawno przebytej chorobie.

Vaclav Havel był dziewiątym i ostatnim prezydentem Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszym prezydent Republiki Czeskiej (1993–2003) . To jemu Czesi zawdzięczają bezkrwawą aksamitną rewolucję w 1989 roku.

Były prezydent nie domagał od dawna. Jesienią przeszedł poważne zapalenie płuc, po krórym bardzo osłabł i zmizerniał. Z pewnością zdrowie Havla nadwerężył pobyt w więzieniu i w areszcie, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Od stycznia do maja 1977 Havel spędził w aresztach śledczych, a w październiku został skazany warunkowo za działanie za granicą na szkodę interesów państwa na 14 miesięcy więzienia. Od stycznia do marca 1978 roku przebywał w areszcie.

Havel był kilkakrotnie był hospitalizowany w ostatnich latach, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Miał również problemy z sercem.

Jako pisarz Vaclav Havel jest znany na całym świecie ze swoich dramatów pisanych w duchu teatru absurdu. W swoich sztukach, między innymi, zajmuje się tematyką władzy, biurokracji i języka. Czasem w sztukach tych grywała żona Havla, Dagmar Veszkrnova-Havlova, która jest aktorką.

To właśnie Dagmar, wraz z kilkoma zakonnicami, czuwała przy umierającym mężu.

Zdrowie Havla nadwerężył pobyt w więzieniu, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Były prezydent był kilkakrotnie był hospitalizowany w ostatnich latach, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Skarżył się również na dolegliwości sercowe.
autor: Katarzyna Jaraczewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: