WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości Świat Vaclav Havel NIE ŻYJE. Zmarł PO DŁUGIEJ CHOROBIE

Vaclav Havel NIE ŻYJE. Zmarł PO DŁUGIEJ CHOROBIE

18.12.2011, godz. 15:20
Vaclav Havel
foto: EAST NEWS

Były prezydent Czech i wybitny czeski dramaturg, Vaclav Havel nie żyje. Havel zmarł w niedzielę 18. grudnia  rano w wieku 75 lat po długiej chorobie. Jak podaje czeski dziennik "Blesk", Havel zmarł w swoim domu w miejscowości Hrádeček w Sudetach, niedaleko polskiej granicy. Przyczyna śmierci to komplikacje po niedawno przebytej chorobie.

Vaclav Havel był dziewiątym i ostatnim prezydentem Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszym prezydent Republiki Czeskiej (1993–2003) . To jemu Czesi zawdzięczają bezkrwawą aksamitną rewolucję w 1989 roku.

Były prezydent nie domagał od dawna. Jesienią przeszedł poważne zapalenie płuc, po krórym bardzo osłabł i zmizerniał. Z pewnością zdrowie Havla nadwerężył pobyt w więzieniu i w areszcie, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Od stycznia do maja 1977 Havel spędził w aresztach śledczych, a w październiku został skazany warunkowo za działanie za granicą na szkodę interesów państwa na 14 miesięcy więzienia. Od stycznia do marca 1978 roku przebywał w areszcie.

Havel był kilkakrotnie był hospitalizowany w ostatnich latach, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Miał również problemy z sercem.

Jako pisarz Vaclav Havel jest znany na całym świecie ze swoich dramatów pisanych w duchu teatru absurdu. W swoich sztukach, między innymi, zajmuje się tematyką władzy, biurokracji i języka. Czasem w sztukach tych grywała żona Havla, Dagmar Veszkrnova-Havlova, która jest aktorką.

To właśnie Dagmar, wraz z kilkoma zakonnicami, czuwała przy umierającym mężu.

Zdrowie Havla nadwerężył pobyt w więzieniu, na które skazały go komunistyczne władze Czechosłowacji. Były prezydent był kilkakrotnie był hospitalizowany w ostatnich latach, a z powodu nowotworu wycięto mu kawałek prawego płuca. Skarżył się również na dolegliwości sercowe.
autor: Katarzyna Jaraczewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: