WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Vaclav Havel - RODZINA: ŻONA Olga, żona Dagmar, ojciec Vaclav M. Havel, matka Bozena Vavreckowa, brat Ivan, pasierbica Nina

Vaclav Havel - RODZINA: ŻONA Olga, żona Dagmar, ojciec Vaclav M. Havel, matka Bozena Vavreckowa, brat Ivan, pasierbica Nina

19.12.2011, godz. 09:08
Vaclav Havel
Vaclav Havel urodził się w rodzinie praskich przedsiębiorców i intelektualistów w październiku 1936 roku. Miał  jedynego brata, Ivana. Wkrótce po II Wojnie Światowej rodzinny majątek rodziców Vaclava i Bozeny skonfiskowano, a Havel musiał radzić sobie z represjami. System traktował go jako "element politycznie niepewny". foto: EAST NEWS

Vaclav Havel urodził się w rodzinie praskich przedsiębiorców i intelektualistów w październiku 1936 roku. Miał  jedynego brata, Ivana i dwie zony, Olgę oraz Dagmar.

Wkrótce po II Wojnie Światowej rodzinny majątek rodziców Vaclava i Bozeny skonfiskowano, a Havel musiał radzić sobie z represjami. System traktował go jako "element politycznie niepewny".

Nie zezwolono mu m.in. na pobieranie nauk w wymarzonym liceum.  Ale młody Havel zaczął p w laboratorium chemicznym. Udało mu się  dostać na studia na Wydziale Ekonomii Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze, lecz po dwóch latach zrezygnował, starając się o przeniesienie na Wydział Telewizyjno-Filmowy Akademii Muzycznej.

Władze nie wyraziły jednak na to zgody i zamiast na studia, Havel trafił na dwa lata do wojska (1957-59). Studia udało mu się skończyć zaocznie dopiero w 1966 roku na Wydziale Teatralnym Akademii Muzycznej.

W 1956 roku poznał swoją pierwszą żonę, Olgę Spichalovą (+ 66l.). Olga pochodziła z robotniczej rodziny i pracowała w zakładach obuwniczych Bata. Po ośmiu latach para postanowiła zalegalizować swój związek. Olga bardzo zaangażowała się w działalność opozycyjną męża.

Zmarła w 1996 po długiej i ciężkiej chorobie. Kilka miesięcy później pośmiertnie przyznano jej najwyższe czeskie odznaczenie - Order Tomáša Masaryka za zasługi "dla demokracji i praw człowieka".

Niedługo potem Havel ożenił się ze znana czeską aktorką Dagmar Veskrnovą (58 l.). Na czas prezydentury Dagmar zrezygnowała z uprawiania zawodu. Jednak po 2003 roku wróciła na deski teatru i grała, także w sztukach męża. Dagmar ma córkę Ninę z jej poprzedniego małżeństwa, Ninę (35 l.).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: