WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości Świat Wybory prezydenckie w USA. Kiedy wyniki?

Wybory prezydenckie w USA. Kiedy wyniki?

07.11.2016, godz. 15:45
Hillary Clinton i Donald Trump
foto: AP

Już w nocy z wtorku na środę poznamy nowego prezydenta USA. Do finałowego boju staną Hillary Clinton (reprezentantka Demokratów) oraz Donald Trump (reprezentant Republikanów). O której godzinie należy spodziewać się wyników? To zależy...

Przypomnijmy: wybory w USA nie są bezpośrednie, więc zdobycie większości głosów w całym kraju nie gwarantuje zwycięstwa. Głosowanie w każdym stanie jest oddzielne, tak więc zamiast jednego głosowania tak naprawdę odbywa się jednocześnie 51 oddzielnych głosowań (we wszystkich stanach i dystrykcie Kolumbia). Zwycięzca głosowaniu w danym stanie bierze wszystkich elektorów z tegoż stanu. W sumie elektorów jest 538 i są między stanami rozdzieleni proporcjonalnie do liczby ludności. Do prezydentury potrzeba 270 elektorów.

W wielu ze stanów wynik jest praktycznie oczywisty (od lat wygrywa tam kandydat demokratów lub republikanów). Walka o prezydenturę rozgrywa się w stanach obrotowych, które nie są stałe w swoich głosowaniach. W tym roku najważniejsze będą Floryda, New Hampshire, Karolina Północna, Pensylwania, Ohio, Iowa i Nevada. Teoretycznie Trump do zwycięstwa potrzebuje zwycięstwa w większości z nich.

Jak donosi korespondent "Gazety Wyborczej"  już o 1 w nocy wynik może być przesądzony, o ile Clinton wygra wybory na Florydzie. Około 1:30 lokale wyborcze zamkną się w przemysłowym Ohio i włókienniczo-tytoniowej Karolinie Północnej. Jeśli wygra w nich Trump, na co się zapowiada, walka może potrwać dłużej. O 2 skończy się głosowanie w Pensylwanii, które teoretycznie poprzeć może Trumpa. Zakładając, że wcześniej wygrałby on na Florydzie, Ohio i Karolinie Północnej- najprawdopodobniej zostanie prezydentem.

Pamiętać jednak należy również o różnicy czasu w USA. W związku z tym około godziny 5 skończą głosować mieszkańcy stanów Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Na samym końcu podane zostaną wyniki z Alaski (ale to zaledwie 3 głosy elektorskie, raczej bez znaczenia). W takiej sytuacji około 5-6 wszystko powinno być już wiadome.

Istnieje jednak szansa na powtórkę sprzed 16 lat, gdy różnica między kandydatami była tak minimalna, że nikt nie chciał wskazywać zwycięzcy na podstawie sondaży i trzeba było czekać na przeliczenie głosów, a potem jeszcze ponad miesiąc na decyzję Sądu Najwyższego. Ten przesądził o zwycięstwie Georga Busha.

Zobacz także: JUTRO wybory prezydenckie w USA! Trump czy Clinton? Sprawdź najważniejsze HAKI na każdego z kandydatów

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: