WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Wybory w USA 2016. Ostatnie sondaże

Wybory w USA 2016. Ostatnie sondaże

08.11.2016, godz. 09:09
Druga debata prezydencka - Hillary Clinton i Donald Trump
foto: AP

Już w nocy z wtorku na środę poznamy 45 prezydenta USA. W finałowym głosowaniu mierzą się Hillary Clinton (jako reprezentantka Demokratów) oraz Donald Trump (reprezentant Republikanów). Jak kandydaci wypadają w ostatnich sondażach? Kto jest faworytem?

Ostatnie sondaże wskazują, że z niewielką przewagą, ale wygra Clinton. Według portalu RealClearPolitics, który podlicza średnią ze wszystkich liczących się sondaży, przewaga kandydatki Demokratów nad Trumpem wzrosła w skali kraju do 3,2 pkt. procentowych. W niedzielę wynosiła 2,2 pkt. proc., a w czwartek zaledwie 1,7 pkt. proc. Ponadto najnowsze badanie Reuters / Ipsos pokazuje, że Clinton może liczyć na 303 głosy elektorskie, podczas gdy Trump na 235 - podaje Reuters. Aby zostać prezydentem USA, kandydat musi zgromadzić poparcie 270 elektorów.

Oczekuje się, że w tegorocznych wyborach weźmie udział w sumie 135 mln Amerykanów w liczących 324 mln Stanach Zjednoczonych. W procedurze wczesnego głosowania, na którą zezwala 37 stanów, już oddało głos rekordowe 46 mln osób.

W ostatnim sondażu "The Wall Street Journal" również wygrała Clinton, z 4% przewagą nad Trumpem (44 do 40). Wskazano tam, że w grupie białych mężczyzn Trump ma aż 23% przewagi nad rywalką, zaś wśród białej społeczności 15% przewagi. Wśród osób o innym kolorze skóry Clinton ma aż 60% przewagi, z czego wśród Latynosów 45% przewagi.

Są już pierwsze wyniki wczesnego głosowania (bardzo skromne, 4:2), Clinton prowadzi:

 

 

Zobacz także: Wybory prezydenckie w USA. Kiedy wyniki?

Źródło: RUPTLY/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: