WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Wydarzenia na świecie. Debata w USA. Noble z chemii. Gołąb szpieg. Przesuwają miasto

Wydarzenia na świecie. Debata w USA. Noble z chemii. Gołąb szpieg. Przesuwają miasto

05.10.2016, godz. 13:21
Debata w USA
foto: AP

Ogłoszono, kto został laureatem tegorocznego Nobla z chemii. W USA debatowali kandydaci na wiceprezydenta. Gołąb aresztowany w Indiach. Przesuwają miasto w Szwecji.

Noble z chemii (Szwecja)

Komitet Noblowski ogłosił, kto został tegorocznym laureatem w dziedzinie chemii. Nagrodę Nobla otrzymali profesorowie: Jean-Pierre Sauvage z Francji, J. Fraser Stoddart ze Szkocji  i Bernarde L. Feringa z Holandii. Jurorzy ze Sztokholmu docenili ich osiągnięcia w budowie tak zwanych maszyn molekularnych, czyli na przykład silniczków, sztucznych mięśni czy podnośników tak małych, że widocznych tylko pod mikroskopem. Chemicy podzielą się teraz nagrodą w wysokości 3,5 miliona złotych.

ZOBACZ TEŻ: Człowiek koza dostał Antynobla! Kto jeszcze otrzymał tegoroczną nagrodę?

Debata w USA

W Farmville w stanie Wirginia odbyła się telewizyjna debata kandydatów na wiceprezydentów USA. W nocy z wtorku na środę czasu polskiego starli się ze sobą republikanin Mike Pence (57 l.) i demokrata Tim Kaine (58 l.). Pence to gubernator Indiany, Kaine – Wirginii. Demokrata przez pewien czas pracował jako… misjonarz w Hondurasie. Komentatorzy częściej wskazują na Kaine’a jako na zwycięzcę debaty. Choć republikanin był bardziej opanowany, to Kaine miał według nich celniejsze argumenty.

Gołąb szpieg (Indie)

Policja w Indiach aresztowała… gołębia! W dodatku pod zarzutem szpiegostwa. Ptaszysko miało przenosić wiadomość z Pakistanu z pogróżkami wobec premiera Narendry Modiego. To nie pierwszy przypadek aresztowania ptaka za szpiegostwo. Do podobnej sytuacji doszło w Egipcie, gdzie pojmano bociana z podejrzanym nadajnikiem. Ostatecznie okazało się, że bocian brał udział tylko w badaniach przyrodniczych. Z kolei w Turcji kilka lat temu schwytano pustułkę podejrzaną o pracę dla wywiadu Izraela, zaś w Arabii Saudyjskiej sępa, też podejrzanego o współpracę z Mossadem.

Przesuną miasto (Szwecja)

Niezwykła akcja w Szwecji. Rozpoczęło się tam przesuwanie… całego miasteczka. Na miejscu Malmberget, które liczy sobie ponad 80 mieszkańców żyjących w 30-tu domach, ma powstać nowa część kopalni rudy żelaza. Ludzie nie będą jednak musieli przenosić się daleko, bo zaledwie o siedem kilometrów. Miasteczko nie zostanie zburzone, ponieważ jest zabytkiem architektury. Teraz dom po domu Malmberget przesuwa się na nowe miejsce.

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: