WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości Świat Wylądowaliśmy na MARSIE! O co chodzi?

Wylądowaliśmy na MARSIE! O co chodzi?

19.10.2016, godz. 19:30
Wylądowaliśmy na MARSIE! O co chodzi?
foto: ESA_Schiaparelli/TWITTER

To jak nowa era dla badań kosmicznych! W środę 19 października, tuż przed godziną 17 czasu polskiego, na Marsie osiadła sonda o egzotycznej nazwie Schiaparelli. Lądownik jest pierwszym europejskim obiektem, któremu to się udało. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych i rosyjska agencja "Roskosmos" pękają z dumy, a wszyscy badacze Czerwonej Planety nie posiadają się z radości.

To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii. Schiaparelli, czyli lądownik sondy ExoMars2016, to "kosmiczne dziecko" Europejskiej Agencji Kosmicznej i Agencji Kosmicznej Federacji Rosyjskiej "Roskosmos". Schiaparelli poderwał się od Ziemi w marcu. W niedzielę 16 października rozdzielił się na dwie części. Jego lądowanie na powierzchni Marsa zaplanowano na 19 października. I tak też sie stało! Stacja naziemna odebrała sygnał potwierdzający lądowanie Schiaparelli. Po kilkudniowej podróży przez Układ Słoneczny, lądownik rozpoczął funkcjonowanie na Czerwonej Planecie.

Co ciekawe, swój udział w budowie ExoMars2016 mają Polacy! Naukowcy i inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zbudowali blok zasilania do kamery CaSSIS. Urządzenie pracuje na orbiterze. Orbiter - obok lądownika Schiaparelli - jest częścią sondy ExoMars. Dzięki kamerze CaSSIS możliwe będą zdjęcia powierzchni Marska w wysokiej rozdzielczości. Z kolei na pokładzie lądownika znajdują się detektory podczerwieni, wyprodukowane przez firmę Vigo System SA z Ożarowa Mazowieckiego. Są one częścią radiometrów, które mają za zadanie monitorować zewnętrzną powłokę lądownika.

To pierwszy tego typu europejski obiekt, który będzie dostarczał informacji o Marsie. Wcześniej na Czerwoną Planetę wysłano 13 lądowników i łazików z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tylko niektóre z tych misji zakończyły się sukcesem. Pozostałe albo zderzyły się z powierzchnią planety, albo straciły połączenie ze stacją naziemną. Na Marsie - obok ExoMars2016 - funkcjonują obecnie amerykańskie Opportunity i Curiosity.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: