WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Zamach na WTC - 15. rocznica tragedii [GALERIA]

Zamach na WTC - 15. rocznica tragedii [GALERIA]

11.09.2016, godz. 09:00

Tą datę pamiętają nie tylko Amerykanie. Mija 15 lat od zamachów w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Zginęło wówczas 2977 osób, a ponad 6 tysięcy było rannych. Dla wielu skutki tej tragedii trwają do dziś. Ratownicy biorący udział w tamtej akcji i członkowie ekip porządkujących potem teren Ground Zero ciągle zapadają na groźne nowotwory. Wielu już zmarło. Przypomnijmy te tragiczne chwile.

Mimo że od zamachu na WTC upłynęło już 15 lat, ten atak terrorystyczny przynosi wciąż nowe ofiary. Pośród tych, którzy wówczas pospieszyli z pomocą, wielu cierpi na różne schorzenia, w tym na raka. Według badań nowojorskiego Mount Sinai Medical Center, ponad 1100 osób ma chorobę nowotworową. Wskaźnik zachorowań wśród policjantów, strażaków i innych osób biorących udział w akcji ratunkowej jest o 15 proc. wyższy niż u reszty populacji. Byli oni bowiem wystawieni na działanie różnych substancji toksycznych. Podobny los spotkał także osoby pracujące przy usuwaniu gruzów.

Ludzie wystawieni na substancje unoszące się w powietrzu po zburzeniu gmachów World Trade Center chorują m.in. na ziarnicę złośliwą, różne odmiany raka skóry, na nowotwory tarczycy, płuc, nerek, pęcherza, okrężnicy i piersi - donosi portal onet.pl. Amerykańscy lekarze wciąż odkrywają nowe przypadki, a niekiedy na ujawnienie i zdiagnozowanie choroby trzeba czekać wiele lat.

ZOBACZ: Syria - Asad zbombardował bazy powstańców

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: