WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Zamachy w Paryżu. W Bataclan odsłonięto tablicę pamiątkową

Zamachy w Paryżu. W Bataclan odsłonięto tablicę pamiątkową

13.11.2016, godz. 09:44
Zamachy w Paryżu
foto: EAST NEWS

Zamachy w Paryżu w klubie Bataclan wstrząsnęły całym światem. Islamscy terroryści strzelali do bawiących się podczas koncertu Eagles of Death Metal. Tego dnia w Paryżu zginęło 130 osób. Niemal pół tysiąca zostało rannych. W rok po zamachach w Paryżu Francja upamiętniła pamięć ofiar. W klubie Bataclan znowu odbył się koncert. Przed wejściem do budynku odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica.

Pierwsza rocznica zamachów w Paryżu zostanie uczczona zarówno przez polityków, jak i przez artystów. Przypomnijmy, że 13 listopada 2015 roku islamscy terroryści wdarli się do klubu Bataclan i otworzyli ogień do bawiących się fanów zespołu Eagles of Death Metal. To właśnie tam zginęło najwięcej osób. Do strzelaniny doszło też przy restauracjach Petit Cambodge i Le Carillon oraz w centrum handlowo-rozrywkowym Les Halles. Niedaleko stadionu Stade de France doszło do eksplozji. W sumie w zamachach w Paryżu zginęło 130 osób.

Zamachy w Paryżu. Ponowne otwarcie klubu Bataclan i koncert Stinga

Ponownemu otwarciu sali Bataclan towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa: policja ustawiła barykady, a każdy z wchodzących był dokładnie przeszukiwany. W sobotę 12 listopada w Bataclan odbył się koncert Stinga. Jego występ rozpoczął się od minuty ciszy. Tuż przed wejściem na scenę artysta zaapelował, aby "po pierwsze wspomnieć i uczcić tych, którzy zginęli w atakach, po drugie - cieszyć się życiem i muzyką". Wśród widzów były osoby, które przeżyły zamach, a także rodziny ofiar. Niektórzy przynieśli na koncert róże, jako znak pamięci o zabitych. Przed odremontowanym budynkiem składano kwiaty i zapalano świeczki. W niedzielę 13 listopada na budynku Bataclan odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. Podobne tablice pojawią się także w innych miejscach, gdzie 13 listopada ub. roku doszło do zamachów. Uroczystościom przewodniczyć będzie prezydent Francois Hollande.

ZOBACZ: Najbardziej wzruszające zdjęcia po zamachach we Francji

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: