WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Zobacz, gdzie zamieszka nowy prezydent USA. Pokazujemy PLAN Białego Domu [ZDJĘCIA]

Zobacz, gdzie zamieszka nowy prezydent USA. Pokazujemy PLAN Białego Domu [ZDJĘCIA]

03.11.2016, godz. 02:00
biały dom plan
foto: Super Express

Pojedynek Hillary Clinton z Donaldem Trumpem należy do naprawdę wyjątkowych. Kandydaci stoczą bitwę o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych już 8 listopada.

Donald Trump od lat znajduje się na liście najbogatszych ludzi na świecie, teraz zapragnął być nie tylko przedsiębiorcą, ale i "szefem" USA. Budzi przy tym wiele kontrowersji, zwłaszcza gdy wygłasza swoje konserwatywne i neoliberalne poglądy. Hillary Clinton z kolei jest pierwszą kobietą wystawioną przez partię do walki o Biały Dom. Polityczne doświadczenie jednak ma szerokie, od bycia pierwszą damą w latach 1993-2001 do pełnienia funkcji sekretarza stanu w gabinecie Baracka Obamy. Demokratka jest nadzieją na zmiany w duchu liberalnym, a kobiety widzą w niej żywy symbol zwycięskiej feministycznej rewolucji.

Za nami już trzy debaty prezydenckie. Według sondaży to Hillary zbierze większość głosów wyborców, jednak wszystko może się zdarzyć. Wpływ na wynik wyborów mogą mieć m.in. ujawniane cały czas kolejne skandale. Już niedługo dowiemy się, kto przejmie pałeczkę od Obamy i obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

Parter

1. Pokój map. Pokój wziął swą nazwę od okazałych map, które zdobią jego ściany. Wcześniej sala służyła do gry w bilard i jako gabinet prezydenckich lekarzy.

2. Pokój dyplomatyczny. Pokój przejściowy dla prezydenckiej rodziny i ambasadorów, a w czasie oficjalnych wizyt przyjmowani są w nim goście honorowi.

3. Pokój chiński. Pokój wystawowy, w którym można obejrzeć bogatą kolekcję chińskiej porcelany.

4. Pokój pozłacany. Pokój wystawowy, który zdobi kolekcja złotych mebli i najdroższych prezentów. Ściany ozdabia galeria portretów pierwszych dam.

5. Hol centralny. Miejsce wykorzystywane głównie do krótkich przemówień do narodu transmitowanych przez telewizję.

6. Biblioteka. Od 1935 roku znajduje się tu prezydencka biblioteka zawierająca bogate zbiory literatury amerykańskiej.

7. Biuro kustosza. Od czasów Jackie Kennedy w Białym Domu pracuje kustosz, który dba o prezydenckie zbiory.

8. Kuchnia. Prezydencką kuchnię obsługuje 5 kucharzy. Personel jest w stanie obsłużyć nawet do 140 gości.

I piętro

1. Główna jadalnia. W tej sali może jeść naraz 140 osób. Kiedyś znajdowała się w niej biblioteka prezydencka. Obecnie urządza się w niej uroczyste obiady.

2. Czerwony gabinet. Służy jako salonik i sala muzyczna. Czasem prezydenci urządzają w nim małe kolacje.

3. Niebieski gabinet. Centralnie położona owalna sala. Tu prezydenci USA prowadzą oficjalne rozmowy ze swoimi gośćmi. Okrągły kształt zawdzięcza Jerzemu Waszyngtonowi.

4. Zielony gabinet. To w nim odbywają się mniej formalne rozmowy z przedstawicielami innych krajów.

5. Sala wschodnia. Największa sala Białego Domu przeznaczona do przyjmowania audiencji. Córka prezydenta Cartera - Amy upodobała sobie salę do jazdy na wrotkach, a ślady po jej wyczynach widoczne są do dziś.

6. Hol przejściowy. Znajduje się w nim galeria z portretami byłych prezydentów.

7. Hol wejściowy. Główne wejście do Białego Domu. Tu organizowane są ceremonie powitalne na cześć gości prezydenta. To właśnie w tej sali księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą.

8. Pokój szefa personelu. Pokój szefa 90-osobowego personelu obsługującego Biały Dom.

9. Rodzinna jadalnia. Pokój, w którym jada rodzina prezydencka. Odbywają się w nim również nieformalne posiłki z prezydenckimi gośćmi.

II piętro

1. Sypialnia prezydencka. Zastępcza sypialnia pary prezydenckiej. Niegdyś sypialnia pierwszych dam i ulubiona sypialnia Abrahama Lincolna.

2. Pokój dzienny. Wykorzystywany przez prezydentów jako relaksacyjny pokój rodzinny.

3. Żółty gabinet owalny. Tu prezydent z żoną najczęściej podejmuje ważnych gości podczas mniej formalnych spotkań. Laura Bush organizowała w nim spotkania z wpływowymi kobietami.

4. Gabinet traktatowy. Jego nazwa pochodzi od podpisania traktatu kończącego wojnę z Hiszpanią w 1898 r. Używany przez wielu prezydentów jako gabinet do pracy.

5. Sypialnia Lincolna. Niegdyś używana była jako pokój telegraficzny. Obecnie sypia w niej pierwsza para.

6. Gabinet Lincolna. Prezydenci składają w nim podziękowania przyjaciołom i sponsorom kampanii politycznych. W tym salonie widywano ducha Abrahama Lincolna.

7. Sypialnia królowych. Tu zazwyczaj nocują monarchowie lub członkowie rodzin królewskich. Sypiały w nim królowe Grecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

8. Sypialnia wschodnia. Z tej sypialni korzystają krewni prezydenckiej pary, którzy nocują w Białym Domu.

9. Sypialnia zachodnia. Po śmierci męża zamieszkała tu Mary Lincoln. Para prezydencka Reaganów urządziła w niej salon gimnastyczny.

10. Salon piękności. Pokój służący pierwszym damom za salon kosmetyczny.

11. Pokój księcia Walii. Ustronny pokój dzienny. Nazwany na cześć księcia Walii, który nocował w nim w 1860 r. Często służył jako sypialnia dla prezydenckich dzieci.

Zobacz: Hillary przegania Trumpa! Znów zyskała przewagę

autor: Monika Szaniawska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: