WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości Świat Zwycięstwo Trumpa- jak zareagowały rynki? Kto zyskał, kto stracił?

Zwycięstwo Trumpa- jak zareagowały rynki? Kto zyskał, kto stracił?

09.11.2016, godz. 08:56
Wybory prezydenckie w USA - Donald Trump
foto: AP

Donald Trump został 45 prezydentem USA. Wielu wieszczyło, że jeśli dojdzie do takiego rozstrzygnięcia wyborów rynki finansowe przeżyją załamanie. Jak wygląda obecnie sytuacja? Jakie waluty zyskują, a jakie tracą? Kto może spać spokojnie, a kto jest stratny? Zapraszamy do naszej analizy.

Nastroje inwestorów na całym świecie nie są pozytywne. Jak skomentował Sean Callow, strateg rynku forex w banku Westpac w Sydney dla TVN24 biznes i świat: - Rynki reagują tak, jakby to czterej jeźdźcy Apokalipsy właśnie wyjechali z Trump Tower. Potwierdza to ta ikonografika:

 

 

Wyraźnie traci polski złoty, dla którego będzie to nerwowy dzień. Znacząco umocnił się frank szwajcarski, co nie jest korzystne dla wszystkich, którzy mają kredyty w tej walucie. PLN zaliczany jest do grona walut rynków wschodzących, a zatem w momentach niepewnych traci wobec wiodących walut. Szacunkowe otwarcie na polskiej GPW jest przewidywane na -2,5%.

Najgorszą możlliwą walutą, w której można mieć oszczędności jest ta w amerykańskich dolarach, które tracą do wiodących walut na świecie.

Najwięcej od 20 lat straciło meksykańskie peso. Waluta ta straciła na wartości 13%. Notowania dolara amerykańskiego  spadły o 3,8% w stosunku do japońskiego jena i o 1,8%do franka szwajcarskiego. Obie te waluty uważane są powszechnie przez inwestorów za bezpieczne przystanie. O 2,5% w stosunku do dolara umocniło się euro, które kosztowało 1,1294 USD, najwięcej od połowy października.

Zdecydowanie lepiej mają osoby, posiadające złoto:

 

 

Całą, nerwową poranną sytuację na światowych rynkach można podsumować obrazkowo:

 

 

Zobacz także: Wybory w USA. Donald Trump wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych! [RELACJA NA ŻYWO]

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: