KONIEC ŚWIATA 21.12.2012: Jak przeżyć koniec świata?

2012-12-06 17:54

To straszne! Do końca świata (jeśli wierzyć proroctwu Majów) pozostało jedynie 15 dni! To niewiele, by przygotować się na apokalipsę, ale Bogdan Jaśkiewicz (44 l.), wybitny instruktor survivalu, czyli sztuki przetrwania na łonie natury, radzi, co zrobić i co jeść, gdy szczęśliwie uda nam się przetrwać koniec świata.

- Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie - powiedział kiedyś Albert Einstein. Czy po 21 grudnia, kiedy to nadejdzie apokalipsa, stawimy czoła światu z jego wizji? - światu bez elektryczności i zdobyczy techniki? Jeśli tak - to będzie to straszliwy okres. Pal licho, że nie będzie telewizji, suszarek do włosów i Internetu. Zabraknie też lodówek, a więc i żywności.

W takich sytuacjach lepiej mieć pod ręką Bogdana Jaśkiewicza. Ten specjalista od przetrwania na łonie natury nie zginie, bo doskonale wie, co jeść, gdy żywności zabraknie w sklepach. - Wiosną zbieramy liście i kwiaty, które mają dużo witamin, latem - owoce, jesienią i zimą części podziemne roślin - wyjaśnia ekspert. - Zimą szukamy roślin wodnych, np. pałki wodnej. Jej ugotowane kłącza zawierają sporo skrobi. Podobnie jest z trzciną oraz topinamburem rosnącym w lesie i przypominającym słonecznika - ma pod ziemią smaczne bulwy - tłumaczy i dodaje, że bez zapasów będzie jednak ciężko. - Mąka, olej, sól, cukier, konserwy, woda i filtry do niej, a na dłuższą metę także ziarno pszenicy, miód, naczynia do gotowania i źródło ognia: parę zapalniczek i krzesiwo - wylicza ekspert. Co robić w razie apokalipsy? - Spakowałbym wszystko do samochodu, a gdy skończy się paliwo, uciekałbym dalej z plecakiem - mówi instruktor. - W nim trzeba mieć żywność, wodę i filtry, latarkę z prądnicą i ładowarką, śpiwór, namiot lub płachtę, źródło ognia. Do tego apteczka - opatrunki, zapas leków, które w razie kataklizmu będą cenne jako waluta, zwłaszcza środki przeciwbólowe i antybiotyki - tłumaczy Bogdan Jaśkiewicz.

http://survival.strefa.pl

Zupa pokrzywowa ze słoniną

Składniki: młode pokrzywy, łyżka oleju, 2 łyżki mąki, 50 g bekonu, 1,5 l wywaru, sól, pieprz, szklanka śmietany, 50 g żółtego sera.

Na oleju podsmażyć pokrojoną słoninę. Gdy zżółknie, posypać mąką i mieszając, zrumienić, zalać wywarem, i gotować. Dodać umyte, posiekane pokrzywy i gotować jeszcze 10 min. Wlać śmietanę, przyprawić i podawać posypaną serem.

Zimowa zupa ze szczawiku i bulw:

Wczesną zimą szukać pod śniegiem szczawiku zajęczego, umyć, posiekać. Wrzucić do wrzątku z dodatkiem tłuszczu, np. oleju i bulw leśnego topinambura oraz makaronu lub wszystkiego, co tylko chcemy i możemy w ekstremalnych warunkach dorzucić do zupy.

None

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki