Super Express» Wydarzenia» Kraj» LETNIE PRZESILENIE: NAJDŁUŻSZY dzień, NAJKRÓTSZA noc w roku. Na czym polega letnie przesilenie. PRZESILENIE LETNIE, PRZESILENIE LETNIE DATA, PRZESILENIE LETNIE TERMIN, PRZESILENIE LETNIE KIEDY, PRZESILENIE LETNIE DEFINICJA, NAJDŁUŻSZY DZIEŃ ROKU, NAJKRÓTSZA NOC W ROKU, NAJDŁUŻSZY DZIEŃ W ROKU, N

LETNIE PRZESILENIE: NAJDŁUŻSZY dzień, NAJKRÓTSZA noc w roku. Na czym polega letnie przesilenie

Przesilenie letnie to moment, w którym promienie słoneczne padają prostopadle do stycznej przechodzącej przez Zwrotnik Raka. W tym roku do przesilenia letniego dojdzie 21 czerwca o godzinie 01.09. 21 czerwca będzie więc najdłuższym dniu w roku 2012. Widno będzie przez 16 godzin i 47 minut.

Przesilenie letnie to moment, w którym promienie słoneczne padają prostopadle do stycznej przechodzącej przez Zwrotnik Raka.

W 2012 roku przesilenie letnie wypada w czwartek 21 czerwca, o godzinie 01:09. Oznacza to, że noc z 20 na 21 czerwca będzie najkrótszą w roku, 20 czerwca najdłuższym dniem.

20 czerwca cień padający w południe będzie najkrótszy w roku.

Przesilenie letnie jest początkiem lata astronomicznego na półkuli północnej. W momencie jego wystąpienia, cała północna strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem dnia polarnego. Na półkuli południowej, w strefie podbiegunowej występuje noc polarna (w kręgu polarnym).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida