NFZ w Polsce. Nie ratują, ODCINAJĄ! W Polsce co kilkadziesiąt minut amputuje się nogę!

2014-06-25 15:42

W Polsce co kilkadziesiąt minut lekarze amputują kończynę dolną. Dlaczego takich zabiegów wykonuje się coraz więcej?

Według najnowszych danych w 2013 roku NFZ zapłacił za 13 227 amputacji! To jednak nie wszystko - jak podaje Rzeczpospolita.pl, według ekspertów co najmniej drugie tyle pacjenci sfinansowali z własnej kieszeni!

Nogi obcina się cukrzykom

Lekarze decydują się na obcięcie kończyny dolnej przeważnie cukrzykom z tzw. stopą cukrzycową i chorym z niedokrwieniem obwodowym kończyn wywołanym miażdżycą. Problemem są małe szpitale, w których nie ma chirurga naczyniowego lub lekarz ten nie ma wystarczających umiejętności - tak twierdzi dr Robert Proczka, chirurg naczyniowy z podwarszawskiego Centrum Kardiologii Józefów.

ZOBACZ: UWAGA pacjenci! Decyzją sądu NFZ ZAPŁACI za leczenie za granicą!

Problemem bezpośrednio związanym z coraz liczniejszymi przypadkami amputacji jest oczywiście stan zdrowia Polaków. Polacy z miażdżycą, zamiast się leczyć, czekają do momentu aż jest już naprawdę źle.

Obcinanie, nie leczenie! To zysk dla szpitali

Dlaczego amputacja jest tak "popularna" w Polsce? Bo to czysty zysk dla szpitali. Jednorazowa amputacja w szpitalu to koszt około 6 tysięcy złotych. Taki zabieg może wykonać nawet mało doświadczony lekarz. Do tego dochodzi długie hospitalizowanie i oczywiście rehabilitacja. Jak podaje Rzeczpospolita.pl, co piąty pacjent po amputacji stopy umiera. Ci, którzy przeżyją, dostają rentę od ZUS-u, a to z kolei nie obciąża NFZ-u.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki