Super Express» Wydarzenia» Kraj» PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2013, WIOSNA 2013: Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej?. WIOSNA, WIOSNA 2013, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2013, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ASTRONOMICZNEJ, PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY KALENDARZOWEJ

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2013, WIOSNA 2013: Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na dzień 20 marca 2013 roku. Wtedy to będziemy mieli do czynienia z równonocą wiosenną.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2013

Kto z nas nie czeka na wiosnę? Pora, kiedy świat roślin budzi się do życia po zimie nastraja nas pozytywnie do życia i dodaje energii. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze liście, na powrót ptaków z ciepłych krajów...

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a wraz z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca.

W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102.

OZNACZA TO, ŻE W TYM ROKU WIOSNA ASTRONOMICZNA ZACZNIE SIĘ 20 MARCA 2013!

WIOSNA KLIMATYCZNA

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida