Super Express» Wydarzenia» Kraj» Stalking - nowa PLAGA w POLSCE. STALKING, CO TO JEST STALKING, STALKING DEFINICJA, STALKING W POLSCE, STALKING W POLSCE STATYSTYKI, STALKING W POLSCE DANE

Stalking - nowa PLAGA w POLSCE

Stalking, czyli złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. RZECZPOSPOLITA donosi, że błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość z nich się potwierdziła.

W porównaniu z II półroczem 2011 roku (od tej pory stalking jest przestępstwem) takich zgłoszeń zanotowano 400.  Większość z nich była uzasadniona - po przeprowadzeniu postępowań potwierdziło się ok. 65 proc. z nich, a blisko 1,5 tys. podejrzanych usłyszało zarzuty - mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Jakie są najbardziej powszechne formy stalkingu? Stalkerzy najczęściej dręczyli swe ofiary telefonami, SMS-ami i e-mailami. Podszywali się pod nie, by im dokuczyć i np. rozsiewali w internecie fałszywe informacje mające je skompromitować. Czasem śledzili ofiary i nachodzili w pracy.

- Mamy nowoczesną technologię komunikacyjną i dzisiaj łatwiej jest nękać innych, kiedyś to było utrudnione – mówi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Jak przewiduje, liczba takich spraw może wzrosnąć w kolejnych latach do dziesiątek tysięcy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida