lekarz

i

Autor: archiwum se.pl

W Polsce brakuje lekarzy!

2013-07-24 14:37

W szpitalach zaczyna brakować kardiologów, endokrynologów, neurologów. Po fali wyjazdów do pracy za granicą daje się we znaki luka pokoleniowa. Co czwarty lekarz w Polsce jest w wieku emerytalnym.

Jak wynika z danych serwisu mojapolis.pl założonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor, już co czwarty lekarz na Mazowszu ma więcej niż 65 lat. Podobnie jest m.in. w w województwach pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim. Coraz częściej kiedy idziemy do przychodni, spotykamy w niej lekarza w wieku emerytalnym. Jest to zgodne z prawem.

Gdyby lekarze nie pracowali na emeryturze, musielibyśmy odwiedzać przychodnie poza Polską

Lekarze mogą pracować dopóki pozwoli im zdrowie i dopóki Izba lekarska nie odbierze im prawa do wykonywania zawodu. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w stosunku do nich. Jednak lekarze ze specjalizacjami zabiegowymi (chirurdzy, ortopedzi, ginekolodzy) gdzie potrzebna jest siła fizyczna odchodzą z zawodu wcześniej niż inni.

Z kolei okuliści, laryngolodzy czy interniści mogą pracować, ile chcą. Jednak i oni wybierają lżejszą formę swojego zawodu i przechodzą do leczenia ambulatoryjnego. Biorąc pod uwagę, że młodsi wyjechali, w szpitalach zaczyna brakować lekarzy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki