Super Express» Wydarzenia» Kraj» WIELKANOC 2014, ŚWIĘCONKA - co symbolizują POKARMY w wielkanocnym koszyczku?. WIELKANOC 2014, ŚWIĘCONKA - co symbolizują POKARMY w wielkanocnym koszyczku?

WIELKANOC 2014, ŚWIĘCONKA - co symbolizują POKARMY w wielkanocnym koszyczku?

Wielkanocna święconka to nieodłączny element świątecznego śniadania. Tradycyjnie z koszyczkiem idziemy do kościoła w Wielką Sobotę. Kapłani święcą pokarmy, ale możemy je spożyć dopiero w Wielkanocną Niedzielę. Jedzeniem ze święconki dzielimy się z najbliższymi. Co symbolizują pokarmy w koszyczku ze święconką?

 

Zgodnie z tradycją każda z rzeczy, którą wkładamy do koszyczka ze święconką ma swój symbol. Żadna nie jest przypadkowa i odnosi się do sensu świąt Wielkanocnych. W święconce powinny znaleźć się:

Baranek Wielkanocny - to znak ofiary i męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu.

Jajko - najczęściej jest w formie kolorowych pisanek. Jest to dar symbolizujący nowy początek, narodziny, zmartwychwstanie.

Chleb - symbolizuje on Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan. Dawniej do święconki wkładano Paschę czyli wypiek z drożdży, liści bobkowych , imbiru, i szafranu, która miała zwykle okrągły kształt.

Sól - chroni potrawy przed zepsuciem, więc w wielkanocnym koszyczku ma symbolizować ochronę człowieka przed duchowym zepsuciem oraz nawrócenie i oczyszczenie.

Pieprz - to symbol nieśmiertelności, pełnej wiary.

Wędlina - ma być symbolem bogactwa, dostatku. Nie tylko tego materialnego, ale również duchowego - bliskości z Bogiem.

Chrzan - przypomina o pokonaniu męki goryczy przez Chrystusa.

Babka Wielkanocna - powinna być własnoręcznie wypieczona przez gospodynię, bo symbolizuje doskonałość, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym jak i w otaczającej go rzeczywistości.

CZYTAJ WIĘCEJ: WIELKANOC 2013

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida