Super Express» Wydarzenia» Kraj» Wzrośnie abonament RTV - zobacz nowe stawki abonamentu. KRRiT: Od 1 stycznia 2011 roku wzrośnie abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka jednak nie będzie zbyt doktliwa

Wzrośnie abonament RTV - zobacz nowe stawki abonamentu

Od stycznia 2011 roku zapłacimy wyższy abonament radiowo-telewizyjny. Zmiany zatwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Podwyżka nie jest dotkliwa, ale z pewnością nie zachęca Polaków do opłacania abonamentu RTV, czego wielu z nas unika. Abonament opłacać musi każdy, kto ma w domu choć jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Powodem podwyżki są kłopoty finansowe publicznych mediów.

O podwyżce abonamentu zadecydowała nowopowołana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z Janem Dworakiem na czele. Czemu musimy więcej płacić za posiadane radioodbiorniki i telewizory? Powodem są, jak zwykle, kłopoty finansowe publicznego radia i telewizji, które muszą ciąć wydatki i zwalniać pracowników. A to właśnie do kas TVP i rozgłośni Polskiego Radia trafiają wpływy z opłat abonamentowych.

Wyższy abonament z pewnością nie zachęca Polaków do jego regularnego opłacania. Wielu z nas nie wnosi opłat za posiadane odbiorniki radiowe i telewizory. Przyczyny tego stanu są różne - świadomość braku kary, a także upolitycznienie publicznego radia i telewizji. Teoretycznie egzekwowaniem wpłat zajmuje się Poczta Polska. Jej pracownicy nie mają jednak żadnych narzędzi prawnych, na przykład do nakładania grzywien na osoby, które nie płacą abonamentu.

Przeczytaj koniecznie: Płać abonament RTV. Poczta Polska już ściga

Trzeba jednak przyznać, że ogłoszona przez KRRiT podwyżka nie jest zbyt dotkliwa. W skali miesiąca za radio i telewizor zapłacimy o 15 groszy więcej (dokładnie 17,15 zł), w skali roku - o 1,60 zł (188,30).

Stawki opłat za używanie odbiornika radiofonicznego, obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku:
- 5,35 zł za jeden miesiąc (o 5 groszy więcej),
- 10,45 zł za dwa miesiące (o 5 gr więcej),
- 15,50 zł za trzy miesiące (o 10 gr więcej),
- 30,65 zł za sześć miesięcy (o 25 gr więcej),
- 58,75 zł za rok (o 55 gr więcej).

Stawki opłat za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:
- 17,15 zł za jeden miesiąc (o 15 groszy więcej),
- 33,45 zł za dwa miesiące (o 25 gr więcej),
- 49,65 zł za trzy miesiące (o 35 gr więcej),
- 98,25 zł za sześć miesięcy (o 75 gr więcej),
- 188,30 zł za rok (o 1,6 zł więcej).

Przypominamy, że abonament należy opłacić do 25. dnia każdego miesiąca (lub do 25. dnia pierwszego miesiąca rozliczeniowego, gdy uiszczamy opłatę za rok z góry). Z jego regulowania niestety nie zwalnia opłacanie rachunków za oglądanie telewizji kablowej czy satelitarnej.

Patrz też: Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT: TVP nie jest PiS-owska

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida