Żołnierze Wyklęci - Rycerze lasu

i

Autor: archiwum se.pl

Tadeusz Płużański: Żołnierze Wyklęci - Rycerze lasu

2013-03-09 9:10

Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna "Inka", Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Antoni Żubryd "Zuch", Józef Kuraś "Ogień", Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", Władysław Łukasiuk "Młot". Sylwetki trzydziestu trzech dowódców i żołnierzy ostatniego, niepodległościowego powstania przedstawia fascynująca opowieść Joanny Wieliczko-Szarkowej. Żołnierzy niezłomnych, którzy po ponad 40 latach komunistycznej propagandy i 23 latach okrągłostołowej Polski wracają do naszej zbiorowej pamięci i przestają być wyklęci. I ostatni żołnierz II Rzeczypospolitej, Józef Franczak "Lalek", zastrzelony w obławie prawie 20 lat po wojnie

- 21 października 1963 r.! Polscy bohaterowie - ścigani, represjonowani, więzieni i mordowani przez okupacyjną sowiecką władzę i jej krajowych kolaborantów. "Byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie" - napisał we wstępie prof. Ryszard Terlecki.

Niezłomnych coraz częściej nazywamy też rycerzami. "Rycerze lasu" to pierwsza w Polsce książka o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci i młodzieży. O ich rówieśnikach, którzy przeżywali powojenną rzeczywistość PRL w podziwie dla prawdziwych bohaterów, często ich starszych braci i kuzynów. Joanna Gajewska i Weronika Zaguła opowiedziały o leśnych oddziałach, aresztowaniach, walce o honor i wolną Polskę językiem zrozumiałym dla pokolenia Facebooka. A ppłk Stanisław Oleksiak, prezes ŚZŻAK, zachęca: "z faktu bycia Żołnierzem Wyklętym należy być dumnym. Bo to był i jest nadal czas służby dla Ojczyzny. Służby do końca".

Za nami Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przede wszystkim przez młodych Polaków. Dzięki książkom mają szansę pamiętać o niezłomnych nie tylko w dniu ich święta. I kierować się słowami ks. Władysława Gurgacza "Sema", który swoim mordercom sądowym powiedział: "Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".