Super Express» Wydarzenia» Świat» Będzie III WOJNA ŚWIATOWA?. Będzie III WOJNA ŚWIATOWA?

Będzie III WOJNA ŚWIATOWA?

Cały świat drży przed nowym globalnym konfliktem. Izrael szykuje się do ataku na Iran. Izraelskie władze twierdzą, że Teheran jest już o krok od uzyskania broni jądrowej i chcą uderzyć na tamtejsze instalacje nuklearne. Lokalny konflikt może przerodzić się w III wojnę światową, bo za walczącymi stronami stoją największe światowe mocarstwa.

Atak na Iran jest coraz bardziej prawdopodobny - ostrzegał prezydent Izraela Szimon Peres (88 l.). Konflikt tak naprawdę jeszcze się nie zaczął, a już wywołuje spore emocje. Stanowisko w sprawie wojny już zajęła Rosja, uważana za sojusznika Iranu. - Interwencja zbrojna w Iranie byłaby poważnym błędem i mogłaby pociągnąć za sobą niemożliwe do przewidzenia skutki - zaznacza Siergiej Ławrow (61 l.), rosyjski minister spraw zagranicznych. Na Iran łaskawym okiem oprócz Rosji patrzą jeszcze Chiny, a sojusznikami Izraela są Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej. Jak w przypadku zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie zachowają się światowe mocarstwa? Tego nie wiadomo, ale wybuch III wojny światowej w ostatnim dwudziestoleciu jeszcze nie był tak bliski.

Strony konfliktu

Izrael i jego siły Iran i jego siły

Żołnierze: 175 tys. osób i 430 tys. rezerwistów. Świetnie wyposażone i wyszkolone wojsko.

Żołnierze: 350 tys. osób i 200 tys. rezerwistów. Słabo wyszkolone i wyposażone wojsko. Prawdopodobnie niektóre oddziały dysponują zabójczymi gazami: sarinem i gazem musztardowym.
Czołgi: Około 5 tys. najnowocześniejszych czołgów świata, w większości produkcji własnej i amerykańskiej oraz 11 tys. pojazdów opancerzonych. Czołgi: Tysiąc czołgów, w większości produkcji radzieckiej, lekko zmodyfikowane.

Marynarka: W sumie 70 jednostek bojowych, w tym 3 łodzie podwodne, 3 wodoloty wyposażone w rakiety, 22 szybkie łodzie atakujące wyposażone w rakiety oraz 32 przybrzeżne motorówki patrolowe.

Marynarka: Kilkadziesiąt okrętów i kilka łodzi podwodnych

Samoloty: 500 najnowocześniejszych na świecie samolotów w większości produkcji własnej i amerykańskiej.

Samoloty: 600 samolotów w większości przestarzałych. Według źródeł wywiadowczych tylko 100 z nich jest gotowych do lotów bojowych.
Wyrzutnie rakiet: Izrael prawdopodobnie posiada ok. 500 głowic jądrowych Wyrzutnie rakiet: 29 nowoczesnych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Tor 1 produkcji rosyjskiej, które są w stanie zniszczyć najnowocześniejsze nawet myśliwce

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij nk udostepnij
Najnowsze plotki i skandale zawsze z Tobą. se.pl na komórce i tablecie!
Najczęściej komentowane
se app Pobierz na iPhone Pobierz na iPad Pobierz na Androida