
Mocne słowa premiera Donalda Tuska (55 l.) pod adresem Niemiec ...
Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy twierdzą, że znaleźli receptę na europejski kryzys. Ma być nią nowy pakt stabilności euro.
Francusko-niemiecki plan zakłada, że jednym z głównych narzędzi walki z kryzysem będą działania Europejkiego Banku Centralnego. Bank miałby skupować obligacje państw zagrożonych bankructwem i sztucznie utrzymywać ich oprocentowanie na niskim poziomie.
Ingerencja w działanie EBC oznacza jednak zagrożenie jego niezależności. Niemcy jak do tej pory stanowczo sprzeciwiały się takiemu rozwiązaniu. Angela Merkel podobno uległa jednak presji Francji, a także Wielkiej Brytanii i USA.
Czy ten plan zadziała?
- Nic nie jest mniej prawdopodobne - komentuje ostro touteleurope.eu, powołując się na najważniejsze francuskie źródła. Według raportu organizacji Transparency International tym, czym powinni się przede wszystkim zająć europejscy przywódcy jest korupcja. - Trudności, z którymi zmaga się strefa euro wynikają (...) z niezdolności rządów do walki z korupcją i oszustwami podatkowymi, które należą do głównych przyczyn kryzysu - czytamy w Le Monde.
W skuteczność działań Merkel i Sarkoziego wątpią też Niemcy: "Niemcy i Francja chcą stworzyć w strefie walutowej swego rodzaju klub super-Europejczyków" - podsumowuje działania niemiecko-francuskie dziennik Bild.
Wybrane komentarze


- kasia 05.12.2011, 17:46
przeciez tu nie trzeba byc noblista z ekonomii by wiedziec ze zadne z tych planow sie nie powioda , Mercozy probuja ratowac ten kolchoz bo politycznie nie chca przeciez przegrac , zreszta jak sami widzicie wiekszosc politykow jest za ratowaiem strefy euro bo ktory polityk ma odwage sie przyznac do swoich bledow ? cos co jest zbudowane na falszywych zalozeniach nie moze sie udac , obecne klopoty sa tego dowodem a naprawa (jesli tak wogole mozna to nazwac ) ich moze sie udac kosztem kogo ? doskonale juz chyba wiecie ze kosztem was wszystkich, jesli tego chcecie to popierajcie te glupia idee dalej
- dariusz 09.12.2011, 19:30
Kiedy Kanclerz Szreder obejmował swoje stanowisko powiedział twardo. Dość już utrzymywania Unii przez Niemcy. Dość już reparacji wojennych. I tak właśnie funkcjonował cała Unia. Szukali durni to znaleźli następnych 16 krajów które maja utrzymywać ten moloch unijny. Wcześniej była Moskwa i socjalizm nam wpierali, robotnika mieli za nic zaś rolnika od kułaków wyzywali. Dziś Bruksela, Berlin w modzie wykiwali naród rolnik z robotnikiem znów się będą ślizgać po tym śliskim lodzie.




