Prawo jazdy, mandat, kontrola drogowa

i

Autor: Policja

To prawo zmieni życie kierowców w PIEKŁO. Nie odmówisz przyjęcia mandatu, niewinności będziesz dowodził PRZED SĄDEM!

2021-01-12 12:28

Projekt zmian w prawie, który wpłynął niedawno do sejmu oznaczałby niekorzystne zmiany dla kierowców. Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu, ograniczony czas na jego zaskarżenie, a w praktyce minimalny czas na próbę dowiedzenia swojej niewinności. Możliwe konsekwencje zmian opisuje Autokult.

Jeśli te zmiany wejdą w życie, kierowcy nie będą mieli lekko, a nasze prawa w konfrontacji z policją zostaną mocno ograniczone. Projekt, który trafił do sejmu 8 stycznia zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu, a zamiast tego wprowadza opcję jego zaskarżenia. Niewiele się zmieni? Wręcz przeciwnie. Prawo w kształcie proponowanym przez posłów stawia kierowców na straconej pozycji!

SprawdźMieli innych kierowców gdzieś, dostali za TO mandat. Inspekcja nie miała litości

O konsekwencjach, jakie mogą czekać kierowców po wprowadzeniu nowego prawa, pisze Autokult. Jak dowiadujemy się z artykułu, proponowane zmiany mogą stanowić poważny problem dla zmotoryzowanych, którzy nie zgadzają się z policją w ocenie zasadności otrzymanego mandatu. Przede wszystkim, zamiast odmowy przyjęcia mandatu, będzie nam przysługiwało prawo do jego zaskarżenia. Gdzie jest haczyk? Na odwołanie się od decyzji funkcjonariuszy będziemy mieli tylko 7 dni, a odwołanie musi wpłynąć w formie pisemnej i to o sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia! 

Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Brak prawa do odmowy przyjęcia mandatu - dokręcanie śruby kierowcom

Można śmiało założyć, że skonstruowanie pisemnego odwołania może wymagać pomocy prawnej, a ta kosztuje. Co więcej, zmiany w prawie zakładają, że w terminie 7 dni, wraz z pisemnym odwołaniem kierowcy mieliby dostarczyć wszystkie dowody, które mogłyby zaważyć o rozstrzygnięciu sprawy. Będziemy mieli więc 7 dni na skonstruowanie pisemnego odwołania, w którym wskażemy czy nie zgadzamy się z wymiarem kary, czy uznajemy swoją niewinność, a do tego załączymy dowody, takie jak na przykład nagrania z policyjnego rejestratora. Jak wskazuje Autokult, można to uznać za nierealne.

Jaki cel mają proponowane zmiany?

Choć prawo do odmowy przyjęcia mandatu nie obowiązuje w każdym kraju, zmiany w proponowanej przez posłów PiS formie są skrajnie niekorzystne dla kierowców, a ich deklarowanym celem jest odciążenie sądów z nawału spraw o nieprzyjęcie mandatu. Trudno nie zgodzić się jednak z opinią, że chodzi o "dokręcenie śruby kierowcom" i zwiększenie wpływów do budżetu. Proponowany kształt przepisów jest po prostu bardzo niekorzystny dla tych, którzy nie zgadzają się z policją i nie uznają swojej winy. Kierowcom pozostało czekać na losy nowelizacji, która trafiła parę dni temu do sejmu. 

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki