Egzamin ósmoklasisty 2022: co można wnieść na egzamin? Wielu może się zdziwić!

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express Egzamin ósmoklasisty 2022: co można wnieść na egzamin? Wielu może się zdziwić!

Egzamin ósmoklasisty 2022: co można wnieść na egzamin? Wielu może się zdziwić!

2022-05-21 5:00

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022? Trzyczęściowy sprawdzian wiedzy uczniów kończących szkołę podstawową zaplanowany na 24-26 maja składa się z: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie zastanawiają się, co można zabrać na egzamin ósmoklasisty 2022 i czy mogą mieć np.: kalkulator, zegarek czy wzory matematyczne.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022? Oto lista

Egzamin ósmoklasisty 2022 zaczyna się we wtorek, 24 maja, ale już teraz warto wiedzieć, co można wnieść na egzamin kończący szkołę podstawową. Wszyscy uczniowie sprawdzą na początek swoją wiedzę z języka polskiego. Dzień później, tj. w środę, 25 maja, zaplanowano matematykę, a wszystko zwieńczy język obcy nowożytny - w czwartek, 26 maja. Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godz. 9, natomiast różnią się one ilością czasu przeznaczoną na uporanie się ze wszystkimi zadaniami. Najwięcej, bo 120 minut, przewidziano na język polski, na matematykę - 100 minut, a na język obcy nowożytny - już tylko 90 minut. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin ósmoklasisty 2022 jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Mimo to sprawdzianu nie można nie zdać, bo nie ma określonej minimalnej liczby punktów, którą trzeba osiągnąć.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022? Jak informuje CKE, na sprawdzian należy zabrać długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi), z kolei na egzamin z matematyki trzeba ponadto wziąć linijkę - wszelkie rysunki również należy wykonać długopisem, a nie np. ołówkiem. Każdy uczeń może ponadto zabrać małą butelkę wody, którą trzeba jednak postawić obok ławki, by nie rozlać wody na arkusz. Na egzamin ósmoklasisty 2022 nie można natomiast wnieść następujących przedmiotów:

  • kalkulatora,
  • słowników (o wyjątku od tej zasady poniżej),
  • tablic ze wzorami matematycznymi,
  • urządzeń telekomunikacyjnych - oprócz telefonów komórkowych czy odtwarzaczy to np. zegarki typu smartwatch.

Z kolei dodatkowe materiały i przybory pomocnicze mogą wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022 zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania sprawdzianu. O kim mowa?

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022. To trzeba umieć na matematykę

Cudzoziemcy mogą mieć na egzaminie ósmoklasisty 2022 słownik

Jak informuje CKE, dodatkowe materiały i przybory pomocnicze mogą wnieść na egzamin ósmoklasisty 2022: osoby niewidome, słabowidzące, cudzoziemcy, pozostałe uprawnione osoby. Ten podział wygląda następująco:

  • osoby niewidome i słabowidzące: sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (odpowiednie do ustalonego dla danego zdającego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu), które obowiązkowo zapewnia szkoła;
  • osoby słabowidzące: przybory optyczne, z których zdający korzysta na co dzień - ich przygotowanie leży w gestii zdającego;
  • uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy): słownik dwujęzyczny (język polski – język rodzimy i język rodzimy – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej - nie jest to obowiązkowe*;
  • pozostałe uprawnione osoby: komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane - obowiązkowo zapewnia je szkoła.

*W przypadku dotyczącym słowników dla cudzoziemców przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) informuje zdających, czy dane przybory i materiały pomocnicze zapewnia szkoła, czy każdy zdający przynosi własne.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022. Lektury obowiązkowe. Bez znajomości tych utworów nie ma szans na dobry wynik! [LISTA]

Na egzamin ósmoklasisty 2022 można zabrać nie tylko przybory

Na egzamin ósmoklasisty 2022 można wnieść nie tylko dodatkowe materiały i przybory, ale również inne przedmioty - ma to jednak związek wyłącznie z kwestiami zdrowotnymi. Jak informuje CKE, "osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę".

Sonda
Czy egzamin ósmoklasisty to dobry pomysł na sprawdzenie wiedzy ucznia?
Radosław Majdan daje 2-letniemu synowi prowadzić auto

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki