Uchodźcy w Krakowie

i

Autor: Kuba Kusy

Uchodźcy z Krakowa trafią do Szwajcarii. Miasto szuka chętnych do przeprowadzki

2022-03-28 7:53

50 ukraińskich uchodźców, przebywających obecnie w Krakowie, ma wkrótce trafić do Szwajcarii. Pozytywnie na apel prezydenta Majchrowskiego o pomoc w przeprowadzeniu relokacji odpowiedziało miasto partnerskie Krakowa - Solura. Samorząd szuka teraz osób chętnych na przeprowadzkę do Szwajcarii. Wyjazd grupy jest zaplanowany na piątek, 1 kwietnia.

Uchodźcy z Krakowa trafią do Szwajcarii. Miasto szuka chętnych do przeprowadzki

Krakowski samorząd planuje przeprowadzenie relokacji 50 ukraińskich uchodźców do Szwajcarii. Stało się to możliwe po pozytywnej odpowiedzi Solury - szwajcarskiego miasta partnerskiego Krakowa, na apel prezydenta Jacka Majchrowskiego o pomoc w przyjęciu uchodźców. Samorząd szuka teraz chętnych do przeprowadzki. Wyjazd jest zaplanowany na piątek, 1 kwietnia o godz. 16.00. Zbiórka rozpocznie się już o godz. 14.30 przy stadionie Wisły Kraków. 

Urząd Miasta Krakowa przygotował specjalną ulotkę w języku ukraińskim, w której osoby zainteresowane wyjazdem do Solury mogą znaleźć najważniejsze informacje na temat zakwaterowania, warunków pobytu, świadczeń i procedur oraz możliwości wsparcia oferowanego przez Miasto Solurę. Ulotki są dystrybuowane w punktach recepcyjnych.

W celu szybkiego i niebiurokratycznego przyznania ochrony Szwajcarska Rada Federalna uruchomiła status ochronny „S" dla Ukraińców uciekających przed wojną. Daje im to prawo pobytu w Szwajcarii bez konieczności przechodzenia zwyczajowej procedury azylowej. Uchodźcy uzyskają możliwość podejmowania pracy zarobkowej, podróży w obrębie strefy Schengen oraz nabędą prawo do korzystania z pomocy społecznej i opieki medycznej. Ponadto wszystkie dzieci w wieku szkolnym (4-16 lat) będą mogły uczęszczać do szkoły w Solurze.

PRZECZYTAJ: Zabili Dawida, bo był za grzeczny. Bogusław H. i Marcin P. zrobili to dla zabawy

Solura to miasto w północno-zachodniej Szwajcarii, w kantonie Solura, nad rzeką Aare. W Solurze ostatnie lata swojego życia spędził Tadeusz Kościuszko. Angażował się tam między innymi w działalność filantropijną, skierowaną na pomoc ubogim. Po śmierci Kościuszko został pochowano w miejscowym kościele, skąd przeniesiono jego ciało do krypty na Wawelu. W 2004 roku w holu hotelu Krone odsłonięto tablicę upamiętniającą przyjazd Tadeusza Kościuszki do Solury.

ZOBACZ: Horror w centrum Krakowa! Młody nożownik zaczepił kobietę, a potem zaatakował

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
Romska szajka ogołociła zakonników. Ukradli 915 tysięcy złotych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają