Opole 2022. Czym jest Karolinka? To bardzo ważna część historii opolskiego festiwalu!

2022-06-11 11:54

Opole 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku usłyszymy wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej. Odbędą się również dwa ważne konkursy: Premiery i Debiuty. Uczestnicy jednego z nich walczą o wyjątkową nagrodę, czyli Karolinkę. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj historię Karolinki!

Opole 2022. Czym jest Karolinka?

i

Autor: AKPA Kasia Cerekwicka z Karolinką w 2017 roku

59. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się już w piątek, 17 czerwca i potrwa do poniedziałku, 20 czerwca. Na scenie pojawią się gwiazdy takie jak m.in. Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz, Roksana Węgiel, Golec uOrkiestra, Sławomir czy Krystian Ochman. Podczas Opola 2022 odbędą się konkursy Premiery i Debiuty. Uczestnicy Debiutów walczą o wyjątkową nagrodę, tzw. Karolinkę.

Czym jest Karolinka?

Karolinka, czyli Nagroda im. Anny Jantar to wyjątkowa, ceramiczna statuetka przyznawana w konkursie Debiuty podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ceramiczna figurka przedstawia Ślązaczkę ubraną w strój ludowy. Na głowie ma wianek, a w dłoniach trzyma bukiet kwiatów. Dzisiejsze Karolinki są robione ręcznie przez opolską rzeźbiarkę, Małgorzatę Wiejak-Futkowską, która przejęła tę tradycję po śmierci swojej matki, Krystyny. Artystka co roku stara się delikatnie modyfikować ich wygląd oraz wielkość - niektóre mają 53 cm, a inne 45. Różną się również kolorami, strojami czy smukłością. Wianek i bukiet są jednak ich nieodłącznymi atrybutami. W wywiadzie z "Nową Trybuną Opolską" z 2009 roku, Małgorzata Wiejak-Futkowska przyznała, że traktuje Karolinkę jak swoją przyrodnią siostrę.

Można powiedzieć, że się z nimi wychowałam. Kiedy mama nad nimi pracowała często jej towarzyszyłam. Najpierw tylko przyglądałam się jej pracy, potem czasem pozwalała mi umyć pędzle. Wiele z nich rodziło się na moich oczach. A w ubiegłym roku, kiedy mama była już bardzo chora, robiłyśmy je razem. Choć oczywiście ostatnie słowo należało do niej. Karolinki towarzyszą mi od tak dawna, że czuję, jakby były w rodzinie.

Zanim figura przybrała kształt zaprojektowany 31 lat temu przez Krystynę Wiejak, była wykonywana z miedzi. Pierwsze Karolinki zaprojektował rzeźbiarz i metaloplastyk, Marian Nowak (+79 l.). Postać wyglądała zupełnie inaczej - była roztańczona, radosna, miała uniesione ręce i burzę włosów. Przyznawano je w latach 1963-1988. Co ciekawe, zamawiali ją również organizatorzy festiwali ze Skandynawii, NRD i ZSRR. Miały być one jednak nieco bardziej umięśnione, niż polska, filigranowa Karolinka. Nagrodę zaprojektowaną przez Mariana Nowaka można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Zobacz w naszej galerii gwiazdy, które wystąpią podczas Festiwalu Opole 2022!

Maja Hyży w dziewiątym miesiącu ciąży wystąpi w Opolu! Urodzi na scenie?
Sonda
Będziesz oglądać Festiwal Opole 2022?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki