Koronawirus:  Jak WYRZUCAĆ śmieci? Co robić by BEZPIECZNIE pozbyć się maseczek, rękawiczek

i

Autor: Pixaby/ KlausHausmann Koronawirus: Jak WYRZUCAĆ śmieci? Co robić by BEZPIECZNIE pozbyć się maseczek, rękawiczek

Koronawirus: Jak WYRZUCAĆ śmieci? Co robić, by BEZPIECZNIE pozbyć się maseczek, rękawiczek

2020-04-08 10:36

Śmieci – na co dzień – poza oczywiście standardową segregacją – nie poświęcamy im większej uwagi. Czas jednak mamy wyjątkowy, więc i odpady, które teraz produkujemy – zużyte rękawiczki, maseczki, czy chustki jednorazowe – budzą naszą wątpliwość. Co z nimi robić? Jak postępować, by nie narażać siebie i innych. Jak powinni postępować, ci którzy są na kwarantannie? Odpowiadamy na wszelkie wątpliwości!

Minister klimatu wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym wydali zalecenia, jak bezpiecznie pozbywać się produkowanych przez nas śmieci. Warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach, by chronić nie tylko siebie, ale i pracowników odbierających odpady.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wirus może przetrwać na przedmiotach nawet kilka dni – w tej sytuacji prawidłowa utylizacja odpadów, zwłaszcza tak newralgicznych jak rękawiczki czy maseczki powinna odbyć się ze szczególną ostrożnością. Poniżej prezentujemy praktyczne zalecenia dotyczące pozbywania się odpadów opracowane przez GIS.

CZYTAJ TAKŻE: Jak robić zakupy podczas epidemii koronawirusa. Kluczowe zasady

Co ze środkami ochrony osobistej?

Wiele osób używa do ochrony osobistej jednorazowych chusteczek, rękawic, maseczek. Pamiętajmy, że nie wolno ich wrzucać do kosza z odpadami zbieranymi selektywnie. Tego typu odpady powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Wskazanym jest, przed wyrzuceniem ich do wspólnego śmietnika, poddanie zużytych środków ochrony osobistej co najmniej trzydniowej kwarantannie w oddzielnym worku foliowym.

Po wyrzucaniu śmieci zaleca się dokładnie mycie rąk mydłem oraz użycie środka dezynfekcyjnego.

Zachowujmy także czystość, ład i porządek w okolicy pojemników na odpady. Często, szczególnie na osiedlach w zabudowie wielorodzinnej, spotyka się worki z odpadami wystawiane na korytarz i stojące tam wiele godzin lub pozostawiane obok pojemników lub odpadami. Jest to postępowanie niebezpieczne szczególnie w obecnej sytuacji.

WARTO WIEDZIEĆ: Dlaczego pacjenci DPS masowo chorują na COVID 19? Ekspert wyjaśnia

Dbajmy o zdrowie własne oraz pracowników odbierających odpady

Jest to grupa ludzi dbających o nasze zdrowie i życie, wykonujących swą niełatwą i odpowiedzialną pracę, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Nie utrudniajmy im pracy. Musimy pamiętać, że w naszym wspólnym interesie jest ułatwianie firmom komunalnym bezproblemowego odbioru naszych odpadów. Bardzo często parkujemy w miejscach utrudniających dojazd śmieciarki, tym samym uniemożliwiając odbiór odpadów.

Wytyczne dla osób zdrowych stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej czy w trakcie zakupów:

  • odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane);
  • maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Łódzkie: Ponad dwa tygodnie walczyła z COVID-19. Niestety, nie żyje 38-latka z Bełchatowa

Wytyczne dla osób przebywających w izolacji:

  • wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka - przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie można go też zgniatać;
  • po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
  • osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Gdy zwierzęta opanują miasta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki