Żołnierze WOT ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi siłami specjalnymi [ZDJĘCIA]

2019-11-24 8:00 jch

W minionym tygodniu w Warszawie zakończyła się druga edycja spotkania dowódców formacji Obrony Terytorialnej z trzynastu państw. Efektem zeszłorocznego spotkania był m.in. udział żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ćwiczeniu Ridge Runner w Stanach Zjednoczonych.

Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej jest platformą umożliwiająca wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Biorą w niej udział dowódcy formacji obrony terytorialnej z trzynastu państw wraz ze starszymi podoficerami dowództw. Tegoroczna edycja Inicjatywy dotyczyła roli jaką formacjom Obrony Terytorialnej określają strategie obrony państw Europy i Ameryki.

Czytaj także: Survival i bushcraft w polskich lasach. Zobacz, gdzie możesz uprawiać swoje hobby

- Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej z Gwardią Narodową stanu Wirginia Zachodnia i Siłami Specjalnymi USA jest jednym z wymiernych efektów Inicjatywy - informuje por. Łukasz Wilczewski
Oficer Prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Kolejnym było podpisanie w Wilnie porozumienia pomiędzy dowódcami WOT i Ochotniczych Sił Obrony Kraju. Jego realizacją zajmuje się głównie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

Pierwsza edycja ćwiczenia Ridge Runner odbyła się na przełomie lipca i sierpnia, a druga zakończyła się przed kilkoma dniami. W obu edycjach brali udział żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Takie ćwiczenia sił specjalnych z jednostkami obrony terytorialnej to przygotowanie do obrony i wspierania społeczności lokalnych podczas współczesnych konfliktów hybrydowych. Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej. Sprawdź, jak zostać Terytorialsem!