9-letnia Olga Teleszewska zaprasza na swój pierwszy wernisaż!

2019-12-11 7:39 Jacek Chlewicki,inf. prasowa
9-letnia Olga Teleszewska zaprasza na swój pierwszy wernisaż!
Autor: Bartosz Śliwecki 9-letnia Olga Teleszewska zaprasza na swój pierwszy wernisaż!

W najbliższą niedzielę 15 grudnia w klubie Fama w Białymstoku odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej Olgi Teleszewskiej "Z pamiętnika Lawendowej Dziewczynki". 9-latka ma prawdziwy talent do malowania i ogromny bagaż doświadczeń. Olga rok temu przeszła operację wycięcia guza mózgu.

- Przed nami wystawa, która jest jednym z największych marzeń Olgi i po to tu jesteśmy! By dać jej uśmiech, a jej rodzinie pomóc zebrać środki potrzebne na leczenie - zapraszają organizatorzy.

W domowym zaciszu Olga tworzy obrazy z pogranicza surrealizmu, kubizmu, a nawet abstrakcjonizmu. Eksperymentuje z technikami, wykorzystując tradycyjne pastele olejne i farby akrylowe, ale też tusze czy mazaki różnej grubości. Oprócz tego fascynuje ją technika impastu, charakterystyczna dla Vincenta van Gogha i monotypia. Nie są jej też obce wariacje kolorystyczne.

Dziewięcioletnia Olga z Białegostoku tworzy piękne obrazy, chociaż cierpi na genetyczną i nieuleczalną chorobę Recklinghausena. Lekarze uratowali dziewczynce życie, jednak pozostała część nowotworu jest nieoperacyjna i może zacząć rozrastać się w każdej chwili. 

Czytaj też: Krysia z Białegostoku sprzedawała obrazy pod sklepem, aby pomóc Oldze Teleszewskiej

W dużym skrócie choroba oznacza pojawianie się w układzie nerwowym różnej maści guzów nowotworowych. Chociaż jest nieuleczalna, możliwe jest zwalczanie objawów. Preferuje się chemio- lub radioterapię w leczeniu nowotworów mózgu, ale u Olgi nie jest to już możliwe. Pozostała część guza w głowie umiejscowiona jest w niefortunnym miejscu, na skrzyżowaniu funkcji życiowych. Dziewczynka przestała także całkowicie widzieć na jedno oko. Dziewczynka potrzebuje stałej i kosztownej opieki.

Wystawa malarska to jedno z największych marzeń Olgi, które z pomocą wielu osób uda się spełnić już w niedzielę. Wystawę organizują radna miasta Białegostoku Joanna Misiuk, dziennikarka Kuriera Porannego Olga Goździewska oraz wiceprezydent Adam Musiuk. Wsparciem jest również Bożena Teleszewska, mama dziewczynki.

- Połączyliśmy siły, by spełnić jej największe marzenie. Inspiracją do tego była m. in. historia 7-letniej Krysi, która namalowała rysunki i wyszła pod sklep, by je sprzedać, i tym samym wspomóc leczenie Olgi. To nam udowadnia, że każdy może pomagać, wystarczy poświęcić drugiej istocie trochę swojego czasu – mówi w imieniu organizatorów Olga Goździewska.

Wernisaż wystawy malarskiej Lawendowej Dziewczynki już w niedzielę 15 grudnia w klubie Fama przy ul. Legionowej 5 w Białymstoku. Początek o godz. 18. Wystawie będzie towarzyszyć koncert kolęd, zbiórka charytatywna oraz kiermasz ciast i przysmaków. Więcej informacji na fanpage'u Lawendowa Dziewczynka oraz w wydarzeniu na Facebooku. Inicjatywę wsparł prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który objął wystawę honorowym patronatem i udzielił wsparcia finansowego na jej organizację.

Uwaga! Liczba miejsc na wernisaż jest ograniczona. Chętni mogą odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie Kina Forum od 11 grudnia, w godz. 14-21.

Rodzinie Lawendowej Dziewczynki wciąż potrzebna jest pomoc finansowa. Leczenie, specjalna dieta, wizyty czy specjalistów w Centrum Zdrowia Dziecka bardzo dużo kosztują. Osoby, które chcą pomóc Oldze, mogą wpłacać pieniądze na konto 7510902590000000143545164 z dopiskiem – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.