BKM. Od 1 marca nowe ceny biletów. Papierowy 4 zł, elektroniczny 3 zł

2020-02-17 6:00 Jacek Chlewicki
Od 1 marca 2020 roku zmienią się ceny biletów jednorazowych i wieloprzejazdowych Białostockiej Komunikacji Miejskiej
Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok Od 1 marca 2020 roku zmienią się ceny biletów jednorazowych i wieloprzejazdowych Białostockiej Komunikacji Miejskiej

Urzędnicy ruszyli z kampanią informacyjną, w której próbują przekonać białostoczan do kupowania biletów elektronicznych. Ma to związek z nadchodzącą podwyżką cen biletów. Urzędnicy podkreślają, że bilet normalny elektroniczny będzie kosztował 3 złote, czyli o 20 groszy więcej. Problem w tym, że białostoczanie są przyzwyczajeni do biletów papierowych. Bilet normalny od 1 marca ma kosztować aż 4 złote.

O przywiązaniu białostoczan do tradycyjnych biletów świadczą dane, które pozyskał portal "Dzień Dobry Białystok". W 2019 roku roku sprzedano prawie 9 milionów sztuk biletów papierowych, a elektronicznych "tylko" 842 tysięcy. Od 1 marca w kiosku czy u kierowcy kupimy tylko bilet normalny za 4 zł (ulgowy 2 zł). Wszystkie inne bilety BKM będą w wersji elektronicznej.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Urzędy Miejskiego w Białymstoku: "Bilety jednorazowe (za 3 zł i 1,5 zł) i wieloprzejazdowe będą dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej. W czytniku kart będzie można kupić bilety jednorazowe na każdą ze stref taryfowych, 24-godzinne i 3-dniowe weekendowe (dostępne i ważne od piątku do niedzieli). Z kolei 30- i 60-minutowe będą dostępne w aplikacjach mobilnych Skycash i mPay."

- Bo każda babcia ma smartfona ;) a każdy przyjezdny będzie ściągał apkę - napisała Magdalena pod postem na profilu Wschodzący Białystok. Zmiany w Białostockiej Komunikacji Miejskiej budzą spore emocje wśród białostoczan. Z kolei Agnieszka napisała: "Nawet mój sześciolatek powiedział, że bardziej będzie się opłacało jechać taksówką. W innych miastach wprowadza się nawet darmową komunikację, bo Eko, bo trendy bo coś tam coś tam...".

Bilety kupimy także w biletomatach znajdujących się w autobusach. Biletomaty będą w Białymstoku od 1 kwietnia 2020 roku. Natomiast dotychczasowe bilety papierowe można wykorzystywać do 29 lutego. Od 1 marca będą obowiązywały nowe bilety.

Podwyżki cen biletów BKM. Mówi Bogusław Prokop, dyrektor białostockiej komunikacji miejskiej:

Jak zmienią się ceny biletów? Okresowe są droższe od 1 lutego. Bilet okresowy imienny miesięczny kosztuje 100 złotych (wcześniej 80 zł), 30-dniowy 110 złotych (wcześniej 84 zł). Natomiast bilet 3-miesięczny podrożał z 230 złotych do 280 złotych.

Od 1 marca podrożeją pozostałe bilety. Normalny bilet jednorazowy papierowy, który teraz kosztuje 2,80 zł, po zmianie będzie kosztował 4 zł. Bilet elektroniczny będzie kosztował 3 złotych. Bilet 20-minutowy za 2 zł będzie zlikwidowany. Pojawi się bilet 30 minutowy za 3,60 zł - dostępny tylko w wersji elektronicznej. Pełny cennik znajduje się poniżej.

Nowe ceny biletów BKM
Autor: UM Białystok Nowe ceny biletów BKM
Nowe ceny biletów BKM
Autor: Urząd Miejski w Białymstoku Nowe ceny biletów BKM

Jak kupić bilet w czytniku kart? Trzeba najpierw doładować elektroniczną portmonetkę (na karcie miejskiej) pieniędzmi. Następnie należy po wejściu do autobusu na czytniku kart wybrać liczbę i rodzaj biletów, a potem przyłożyć kartę do urządzenia, wówczas zostanie pobrana określona kwota.

Ostatnia podwyżka cen biletów BKM miała miejsce w 2012 roku. W uzasadnieniu uchwały wprowadzającej nowy cennik czytamy m.in.: "Obecne realia makroekonomiczne i pozytywne zmiany w gospodarce polskiej, w tym spadek bezrobocia i wzrost zamożności społeczeństwa pozwalają na bezbolesną zmianę rozwiązań taryfowych."