CBA zatrzymało obcokrajowca. To lider "mafii lekowej" [WIDEO]

2020-01-15 15:53 vera
CBA zatrzymało obcokrajowca. To lider mafii lekowej
Autor: CBA CBA zatrzymało obcokrajowca. To lider "mafii lekowej"

Białostoccy agenci CBA zatrzymali w Warszawie kolejną osobę w sprawie tzw. „mafii lekowej”. Chodzi o obcokrajowca, posiadającego podwójne obywatelstwo: izrealsko-brytyjskie. Był on związaną z zarejestrowaną w Polsce spółką, która miała odgrywać istotną rolę w ramach przestępczego procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

- W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował, a także brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie między innymi wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie trafiały poza granice Polski - informuje CBA. - Procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Rozbita przez delegaturę CBA w Białymstoku grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 milionów złotych. Zatrzymany mężczyzna został przewieziony do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

W tej samej sprawie w marcu i kwietniu 2019 r. CBA zatrzymało 10 osób związanych zarówno z hurtowniami farmaceutycznymi, jak też właścicieli aptek współpracujących z grupą.

Zarzuty w sprawie przedstawiono 18 osobom.