Hajnówka. Biskup Paweł zaapelował do prawosławnych: proszę o pozostanie w domach

2020-03-26 10:39 jch
Hajnówka. Biskup Paweł zaapelował do prawosławnych: proszę o pozostanie w domach
Autor: jch Hajnówka. Biskup Paweł zaapelował do prawosławnych: proszę o pozostanie w domach

W związku z epidemią koronawirusa, biskup hajnowski Paweł zwrócił się do prawosławnych z apelem, aby zostali w domach i w dniach, kiedy należy być w świątyni na nabożeństwie, modlić się w domu i czytać Pismo Święto. Nabożeństwa z Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce mają być transmitowane w internecie.

Od środy 25 marca zakazane są w Polce wszelkie zgromadzenia, spotkania, imprezy czy zebrania. Zabronione jest wychodzenie z domu bez wyraźnego powodu (praca, lekarz, sklep). W nabożeństwach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc osób duchownych. Obostrzenia dotyczą zarówno nabożeństw w kościołach jak i w cerkwi. Tak będzie przynajmniej do 11 kwietnia.

Zobacz także: Koronawirus. Twierdza Podlasie nadal się trzyma. Stwierdzono tu najmniej zakażeń

Biskupi Kościoła katolickiego zachęcają do śledzenia transmisji z nabożeństw w mediach. Wczoraj z podobnym apelem wyszedł prawosławny biskup hajnowski Paweł. Jego list opublikował portal cerkiew.pl 

W liście czytamy m.in.:

"Drodzy Bracia i Siostry! Zwracam się z apelem o podporządkowanie się rozporządzeniom Rządu RP, służbom sanitarnym i wszelkim upoważnionym służbom naszego kraju. Obecna tragiczna sytuacja według wszelkich prognoz może się przedłużyć nawet do Święta Zmartwychwstania Pańskiego i okresu paschalnego, a to może potrwać nawet i o wiele dłużej. W związku z obowiązującymi ograniczeniami, mimo iż to zabrzmi paradoksalnie, proszę Was o pozostanie w domach i w momentach, kiedy powinno się być w świątyni na nabożeństwie, proszę o czytanie Pisma Świętego i trwa na modlitwie w domu."

Prawosławny biskup hajnowski Paweł podkreśla, że duchowni nadal będą sprawować nabożeństwa, modląc się o Boże błogosławieństwo dla całego świata. Na YouTube na kanale Dekanatu Hajnowskiego będą (w miarę możliwości) transmitowane nabożeństwa z Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Z kolei katolicy Msze Święte z białostockich kościołów mogą oglądać na kanale Archidiecezji Białostockiej.

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19

Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Zobacz: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze.

SUPER RAPORT - odc. 4

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.