IMGW ostrzega: W poniedziałek w całej Polsce będzie bardzo wysokie ciśnienie

2020-01-19 15:00 jch
IMGW ostrzega: W poniedziałek w całej Polsce będzie bardzo wysokie ciśnienie
Autor: Pixabay IMGW ostrzega: W poniedziałek w całej Polsce będzie bardzo wysokie ciśnienie

W poniedziałek w woj. podlaskim oraz w całej Polsce będzie rekordowe ciśnienie atmosferyczne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek barometry pokażą niemal 1050 hPa. Dla porównania w niedzielę w Białymstoku było 1031 hPa.

Do tej pory najwyższe ciśnienie atmosferyczne zanotowano w 1997 roku w Suwałkach. Wówczas zanotowano 1054 hPa. Była to najwyższa wartość w historii powojennej Polski.

W poniedziałek 20 stycznia na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie kraju nawet 1046-1048 hPa. "Przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa" - informuje IMGW.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tak wysokie ciśnienie zdarza się niezmiernie rzadko: raz na kilka, a nawet kilkanaście lat).

- Nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie - informuje IMGW w specjalnie wydanym komunikacie.

Co oznacza dla zdrowia wysokie ciśnienie atmosferyczne? U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.