500+ dla niesamodzielnych. ZUS w Białymstoku wypłacił już tysiąc świadczeń

2019-11-08 10:47 jch,inf. prasowa
Tysiąc świadczeń 500+ dla niesamodzielnych wypłacił już ZUS w Białymstoku
Autor: mat. prasowy ZUS Tysiąc świadczeń 500+ dla niesamodzielnych wypłacił już ZUS w Białymstoku

W województwie podlaskim wnioski o 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 13 tys. osób.

Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Przekroczenie tego kryterium dochodowego to w 80 proc. przyczyna wydania decyzji odmawiającej świadczenie.

 Jak informuje ZUS, częściej o te świadczenia występują kobiety. Jeśli chodzi o strukturę wiekową to najczęściej o uzupełnienie ubiegają się osoby w wieku 60 lat - 74 lata. Drugą liczną grupę wnioskodawców stanowią osoby, którzy skończyli 75 lat i więcej - ponad 18 proc. W naszym województwie wśród wnioskodawców jest też 4 obcokrajowców.

- Należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości otrzyma je osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie przekroczy 1600 zł. Na przykład: osoba, która ma emeryturę w wysokości 1500 zł brutto, uzyska uzupełnienie w kwocie 100 zł. Z dotychczas złożonych wniosków w podlaskim oddziale ZUS wynika, że najwięcej osób otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, czyli 500 zł. Ale mamy też w dwa przypadki wypłaty, które nie przekroczą 10 zł. Najniższa kwota to 1,91 zł. Ale najmniejszą dodaną wartość odnotowaliśmy w Gdańsku, to zaledwie 1 grosz. - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.