Nowe autobusy hybrydowe na ulicach Białegostoku

2019-09-12 7:52 jch
Nowe autobusy hybrydowe na ulicach Białegostoku
Autor: UM Białystok Nowe autobusy hybrydowe na ulicach Białegostoku

W pierwszej połowie przyszłego roku na ulicach Białegostoku pojawią się dwa nowe, hybrydowe autobusy. Miasto właśnie podpisało umowę na dostawę tych pojazdów. Urząd Miejski zapewnia, że dzięki pozyskaniu dotacji unijnych nowych autobusów będzie jednak w Białymstoku więcej.

Dostawą autobusów zajmie się szwedzka firma Volvo Bus Corporation. Będą to dwa jednoczłonowe autobusy niskopodłogowe. Są one wyposażone w silnik elektryczny i silnik diesla o małej pojemności oraz baterie, które ładowane są podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego – autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Autobusy mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów, np. podczas ruszania z przystanków czy świateł.

Takie rozwiązanie sprawia, że zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z takimi samymi, napędzanymi wyłącznie silnikiem diesla. Nowe autobusy maja być dostarczone do Białegostoku do 10 marca. Ta inwestycja będzie kosztowała prawie 3,7 mln zł i zostanie zrealizowana w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”.

Czytaj także: Uwaga! Utrudnienia w centrum Białegostoku. Zmiany w komunikacji miejskiej

– Nasz cel to wygodna i nowoczesna komunikacja miejska, która jednocześnie nie zanieczyszcza środowiska. Czyste powietrze to odpowiednia jakość życia mieszkańców, a zakup nowoczesnych niskoemisyjnych autobusów jest właśnie inwestycją w czystsze powietrze – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku. – Nowe autobusy to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że jeszcze tej jesieni mają dotrzeć do naszego miasta dwadzieścia dwa nowe autobusy: czternaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i osiem 12-metrowych. Firma Solaris Bus & Coach S.A. dostarczy autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Do roku 2021 roku na ulice miasta wyjadą w sumie co najmniej 72 najnowocześniejsze autobusy.

Natomiast w pierwszej połowie 2020 roku w każdym białostockim autobusie zainstalowany zostanie jeden biletomat. W sumie będzie 255 samoobsługowych urządzeń. Będą one pełniły funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej.

Trasa Niepodległości w Białymstoku otwarta. Zobacz WIDEO: