Podlaskie. 17-letnia Wiktoria: Pomóżcie mi wstać z kolan [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-02-21 5:59 TEM, PMar
Wiktoria marzy, by wreszcie wstać z kolan
Autor: ARCHIWUM PRYWATNE / REPRODUKCJA TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXPRESS Wiktoria marzy, by wreszcie wstać z kolan

Cierpiąca na rzadką chorobę stawów Wiktoria Łapińska (17 l.) z Łap (woj. podlaskie) jak każda nastolatka ma swoje pasje i plany na przyszłość. Jej największym marzeniem jest jednak to, by po prostu wstać z kolan i wreszcie poruszać się na wyprostowanych nogach. Niestety, jej jedyną na to szansą jest kosztowna operacja w USA. W innym wypadku czeka ją amputacja obu nóg i wózek inwalidzki do końca życia...

Wiktoria od dziecka cierpi na bardzo rzadką przypadłość: hemimelię strzałkowo-łokciową oraz nawracający przykurcz zgięciowy stawów kolanowych. Oznacza to, że spowodowana chorobą deformacja nóg uniemożliwia jej normalne poruszanie się. Z tego powodu nastolatka od małego chodzi na kolanach.

Przez lata wypracowała sobie nawet swój własny system, który pozwala jej dość sprawnie się przemieszczać. Niestety, w ten sposób nieodwracalnie niszczy swoje kolana, które lada moment mogą się zwyczajnie rozpaść.

Lekarze w Polsce zaproponowali dziewczynie jedynie amputację dwóch nóg, co wiązałoby się z przykuciem do wózka inwalidzkiego na resztę życia. Ale Wiktoria znaczy „zwycięstwo”, więc 17-latka nie zamierza się poddawać.

Uczy się w warszawskim liceum, a po maturze chciałaby studiować prawo i zostać adwokatem. Kocha muzykę, uwielbia śpiewać i uczy się grać na keyboardzie. Pisze też własne teksty, tworzy wiersze i pracuje nad książką.

– Za rok skończę 18 lat i marzę, aby wreszcie wstać z kolan. Chciałabym wejść w dorosłość na wyprostowanych nogach – mówi dziewczyna. Szansę na wyzdrowienie dał jej jedynie doktor ze specjalistycznej kliniki w USA. Koszt operacji jest jednak horrendalny, ponieważ wynosi około pół miliona złotych na każdą z nóg. 17-latka za pomocą fundacji i mediów społecznościowych walczy jednak o uzbieranie tej kwoty. – To moja jedyna nadzieja – apeluje o pomoc Wiktoria.

Wiktoria marzy, by wreszcie wstać z kolan

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Pieniądze na operacje Wiktorii można wpłacać na konto Fundacji Siepomaga w Pozaniu, ul. Za Bramką 1, nr r-ku: 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892 z dopiskiem: „21542 Wiktoria Łapińska darowizna” lub za pomocą strony internetowej: https://www.siepomaga.pl/wstac-z-kolan