Podlaskie. Ponad 16 tys. osób złożyło wnioski o 500 plus dla niesamodzielnych

2019-12-08 13:04 jch, inf. prasowa
Podlaskie. Ponad 16 tys. osób złożyło wnioski  o 500 plus dla niesamodzielnych
Autor: mat. prasowy ZUS Podlaskie. Ponad 16 tys. osób złożyło wnioski o 500 plus dla niesamodzielnych

Ponad 26 tys. mieszkańców województwa podlaskiego może się ubiegać o uzupełnienie niskich rent czy emerytur lub otrzymać odrębne świadczenie, czyli tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Do końca października wnioski o wypłatę świadczenia złożyło już ponad 16 tys. osób.

Dodatek nazywany potocznie 500 plus dla niepełnosprawnych, w rzeczywistości dotyczy jednak osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Czytaj także: Podlaskie. Kombinują na L4. Z "chorym" kolanem poleciała do ISLANDII i chodziła po mokrych kamieniach

- Mamy na myśli takie osoby, które potrzebują pomocy opiekuna czy członka rodziny w zaspokojeniu podstawowych czynności życiowych - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Z definicji wynika, że osoba niesamodzielna to taka, u której z powodu naruszenia sprawności organizmu konieczna jest stała albo długotrwała opieka i pomocy innych osób w zakresie odżywiania, przemieszczania się, pielęgnacji ciała, higieny osobistej oraz prowadzenia gospodarstwa domowego

Do białostockiego oddziału ZUS wpłynęło przez trzy miesiące ponad 16 tys. wniosków o dodatek. Urzędnicy rozpatrzyli 4,5 tys. wniosków i tyle również wydali decyzji. W zdecydowanej większość to przyznanie prawa do świadczenia. W woj. podlaskim tylko 4,5 proc. wnioskujących otrzymało decyzje odmowne.

ZUS zapewnia, że od grudnia wnioski będą rozpatrywane szybciej. Jeśli ktoś złożył dokumenty w październiku i listopadzie, wówczas urzędnicy mieli 60 dni na załatwienie sprawy licząc od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji , natomiast od grudnia ten okres skraca się do 30 dni.