Sąd uniewinnił ginekologa oskarżonego o błąd w sztuce lekarskiej

2019-10-22 21:07 Paweł Jakubowski
Ogłoszenie wyroku w sprawie ginekologa
Autor: Paweł Jakubowski

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił lekarza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Zarzucano mu niewłaściwe decyzje podczas opieki nad pacjentką, która trafiła do szpitala w zaawansowanej ciąży. Sąd tym samym podtrzymał wyrok pierwszej instancji.

Do zdarzenia doszło 7 lat temu, kiedy do szpitala zgłosiła się kobieta w 39. tygodniu ciąży, która skarżyła się na bóle brzucha.  Rezydent nie zdecydował się na zlecenie badań i na czas nie wykonał cesarskiego cięcia, czym nieumyślnie doprowadził do śmierci dziecka.

Lekarza był już uniewinniony przez sąd pierwszej instancji, ale z wyrokiem nie zgadzali się zarówno prokuratura jak i pełnomocnik oskarżonego. Obie strony złożyły w tym procesie apelację.

Sąd odwoławczy nie znalazł powodów, aby zakwestionować wyrok pierwszej instancji. - Nie ma dowodów na winę lekarza, zdarzenie ocenić można jako nieszczęśliwy zbieg zdarzeń - mówił sędzia Dariusz Gąsowski:

Posłuchaj: Sędzia Dariusz Gąsowski argumentuje wyrok uniewinniający

W całym procesie sąd musiał posłużyć się wiedzą specjalistyczną aż trzech niezależnych zespołów biegłych. Wyrok jest prawomocny.