Święto Wojska Polskiego w Białymstoku [PLAN UROCZYSTOŚCI, ATRAKCJE]

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Święto Wojska Polskiego w Białymstoku [PLAN UROCZYSTOŚCI, ATRAKCJE]

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku [PLAN UROCZYSTOŚCI, ATRAKCJE]

2019-08-13 8:41

Główne uroczystości wojewódzkie rozpoczną się w czwartek o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W czwartek 15 sierpnia w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jak co roku, tego dnia również w Białymstoku odbędzie się uroczysty apel, po którym mieszkańcy obejrzą pokaz sprzętu Wojska Polskiego. Wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku tego dnia będzie bezpłatny. Muzeum będzie otwarte dla osób zwiedzających w godzinach 9:30-17.

Główne uroczystości wojewódzkie rozpoczną się w czwartek o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Między godz. 13.30 a 16.00 na Rynku Kościuszki mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego. Co roku taka prezentacja cieszy się dużym zainteresowaniem białostoczan.

Wcześniej, o godz. 8.30 w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15 zostanie odprawiona liturgia. Natomiast o godz. 11.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Matyi Panny przy ul. Kościelnej 1 – msza. Następnego dnia (16 sierpnia) o godz. 13.00 będzie można wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, a w niedzielę (18 sierpnia) – w nabożeństwie w intencji Wojska Polskiego w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Z kolei w niedzielę 18 sierpnia odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Białostockiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Czytaj także: Armaty i pojazdy militarne w centrum Białegostoku. Muzeum Wojska zaprasza na rekonstrukcję bitwy

Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku zapraszają: Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Dowódca Garnizonu Białystok płk Rafał Tadeusz Lis, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.