To było ciężkie strzelanie! Amerykańscy żołnierze szkolili Terytorialsów [ZDJĘCIA]

2019-12-01 13:24 jch,inf. prasowa

W minioną niedzielę na poligonie w Orzyszu podlascy Terytorialsi brali udział w szkoleniu ze strzelania z granatników automatycznych MK-19. W roli instruktorów wystąpili żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz żołnierze Gwardii Narodowej, stacjonującej w Bemowie Piskim w ramach sił NATO.

Szkolenie strzeleckie dla żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizował 13 batalion lekkiej piechoty z Łomży. To właśnie ten pododdział od 16 listopada realizuje szkolenie zintegrowane na poligonie w Orzyszu. W roli instruktorów wystąpili żołnierze 1PBOT oraz Gwardii Narodowej z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim. Terytorialsi strzelali z granatnika umieszczonego na trójnogu oraz na dachu Humvee - jednego z podstawowych pojazdów sił zbrojnych USA.

Czytaj także: Survival i bushcraft w polskich lasach. Zobacz, gdzie możesz uprawiać swoje hobby

Jest to kolejna, wspólna inicjatywa starszych podoficerów dowództw - CSM Russela Wooda z Gwardii Narodowej stanu Tennessee oraz st. chor. sztab. Grzegorza Bączka z 1 Podlaskiej Brygady OT. Amerykańscy żołnierze już kilkukrotnie szkolili podlaskich żołnierzy WOT z medycyny pola walki. Polska strona natomiast zorganizowała warsztaty rozpoznawcze oraz podróż wojskowo-geograficzną.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej. Sprawdź, jak zostać Terytorialsem!

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT w tym roku dwukrotnie uczestniczyli, wspólnie z siłami specjalnymi USA, w ćwiczeniu Ridge Runner w Wirginii Zachodniej oraz wspierali w Stanach Zjednoczonych zabezpieczenie medyczne zlotu 50 tys. skautów.