W Białymstoku powstaje nowoczesne obserwatorium astronomiczne z planetarium [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-09-25 12:26 Paweł Jakubowski,jch
W Białymstoku powstaje obserwatorium z planetarium
Autor: Obraz PIRO4D z Pixabay W Białymstoku powstaje obserwatorium z planetarium

W stolicy Podlasia powstanie imponujący gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oraz nowoczesne obserwatorium astronomiczne z planetarium. Wszystko ma kosztować ponad 37 milionów złotych. 34 miliony dołożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od kilku miesięcy trwają prace przy budowie biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku oraz obserwatorium z planetarium. Wszystkie obiekty powstają na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Ciołkowskiego. We wtorek został wmurowany akt erekcyjny pod te inwestycje. Obserwatorium ma służyć nie tylko pracownikom uczelni i studentom, ale też mieszkańcom, którzy z tego miejsca będą mogli spoglądać w gwiazdy. 

Obserwatorium z planetarium w Białymstoku. Mówi rektor UwB Robert Ciborowski:

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miał ponad 3250 metrów kwadratowych powierzchni i aż 12 kilometrów bieżących półek na woluminy. Na parterze będzie magazyn, który pomieści do pół miliona książek.

Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]
Autor: Uniwersytet w Białymstoku Obserwatorium astronomiczne z planetarium powstanie na kampusie [AUDIO]

Obok biblioteki powstanie składający się z sześciu kondygnacji budynek obserwatorium z planetarium. Na najwyższej, przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą, znajdzie się obserwatorium z teleskopami. Drugą kondygnację zajmie kameralne (na 30. miejsc) planetarium z nowoczesnym systemem projekcji obrazu.

Obiekt zaprojektował znany architekt Marek Budzyński.

W Białymstoku powstanie obserwatorium z planetarium. Opowiada architekt Marek Budzyński. Posłuchaj:

Jeżeli już pozostajemy w temacie gwiazd to warto wspomnieć, że na dachu VII LO w Białymstoku też powstaje obserwatorium astronomiczne. Na dachu zostanie umieszczona kopuła astronomiczna o średnicy 3,2 metra. Znajdzie się ona na konstrukcji umożliwiającej obrót o 360 stopni. Więcej o tym projekcie tutaj: Na dachu VII LO powstanie obserwatorium astronomiczne

W kolejnym etapie rozbudowy kampusu wokół budynku obserwatorium powstanie jeszcze park doświadczeń, który połączy edukację z zabawą. Inwestycję realizuje za ponad 37 milionów złotych firma Budimex S.A. Biblioteka uniwersytecka ma być gotowa do 28 lutego 2021, a obserwatorium do 31 marca 2020 roku. Obie inwestycje są związane z planem konsolidacji większości jednostek uczelni w nowym kampusie przy ul. Ciołkowskiego.

Czy białostoczanie wierzą w pecha? Zobacz WIDEO: