Upały nad całą Polską. IMGW wydało ostrzeżenia DRUGIEGO i PIERWSZEGO stopnia

i

Autor: Pixabay IMGW ostrzega! Uwaga na ogromny upał w Kaliszu i regionie [POMARAŃCZOWY ALERT]

Upały nad całą Polską. IMGW wydało ostrzeżenia DRUGIEGO i PIERWSZEGO stopnia

2019-08-28 8:36

Ostatnie dni sierpnia będą mijać pod znakiem bardzo wysokich temperatur. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla wszystkich województw.

W tym momencie ponad połowa obszaru Polski jest objęta ostrzeżeniem DRUGIEGO stopnia przed upałem. W Białymstoku oraz regionie od kilku dni jest bardzo gorąco, ale ostrzeżenie PIERWSZEGO stopnia zostało wydane przez IMGW tylko dla części woj. podlaskiego.

- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C - informuje IMGW.

Ostrzeżenie dotyczy siedmiu powiatów: bielski, hajnowski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski oraz siemiatycki. Ostrzeżenie jest ważne od godz. 13 (środa) do godz. 18 (czwartek).

W środę w Białymstoku w ciągu dnia będzie pogodnie. Termometry pokażą 28°C.  W czwartek i piątek będzie jeszcze cieplej - w tych dniach mogą wystąpić burze. Natomiast sobota i niedziela również zapowiadają się ciepło. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu .

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.