Wybory 2019: Lewica przedstawiła założenia Paktu dla Kobiet [AUDIO]

2019-09-20 12:41 jch,Paweł Jakubowski
Wybory 2019: Lewica przedstawiła założenia Paktu dla Kobiet [AUDIO]
Autor: mat. prasowy Wybory 2019: Lewica przedstawiła założenia Paktu dla Kobiet [AUDIO]

Katarzyna Rosińska z Lewicy przedstawiła Pakt dla Kobiet – 10 punktów, wśród których jest m.in postulat "prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia".

W piątek pod pomnikiem Praczek w białostockim parku Planty odbyła się konferencja prasowa Lewicy w sprawie Paktu dla Kobiet. Konferencję rozpoczęła Katarzyna Rosińska, trójka na liście Lewicy w Podlaskiem.

– Żyjemy w XXI wieku, w roku 2019, a równouprawnienia w Polsce wciąż nie ma - powiedziała Katarzyna Rosińska, trójka na liście Lewicy w Podlaskiem. - Kobiety nie dość, że wykonują niepłatną pracę niewidzialną, taką jak opieka nad dziećmi czy zajmowanie się domem, to nie są równo traktowane na rynku pracy. Kobiety wciąż zarabiają mniej wykonując tę samą pracę co mężczyźni. Chcemy, aby nasze dzieci dowiadywały się o tych różnicach z książek do historii, a nie z własnego doświadczenia. 

Walka o prawa kobiet, możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży - to główne hasła, które zaprezentowała w kampanii wyborczej podlaskie struktury Lewica. Przedstawiony został tak zwany "Pakt dla Kobiet" w 10-ciu punktach.

Pakt dla Kobiet. Dostęp do antykoncepcji i edukacji seksualnej, mówi trójka na listach Lewicy Katarzyna Rosińska:

- Chcemy przywrócić państwowy program leczenia bezpłodności metodą in vitro – kontynuowała Rosińska. – Rok temu składałam petycję do prezydenta miasta o wdrożenie wojewódzkiego programu leczenia bezpłodności metodą in vitro, jednak spotkałam się z odpowiedzią, że aktualnie działa program oparty na naprotechnologii, dlatego in vitro nie jest potrzebne. Lewica mówi jasno: nie chcemy programów, które nie działają. Naprotechnologia jest metodą nieskuteczną i drogą, o czym świadczą kolejne raporty. Przywrócimy państwowy program in vitro, by każdy mógł starać się o dziecko.

Czy plakaty wyborcze są potrzebne? Mówi Maria Gagacka, socjolog z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu:

Pakt dla Kobiet od Lewicy:

 • prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia. Tak, jak w większości krajów Europy – już najwyższy czas żeby Polki mogły same decydować o swoim życiu i zdrowiu.
 • dostęp do nowoczesnej antykoncepcji oraz rzetelnej edukacji seksualnej.
 • ustawowa gwarancja refundacji in vitro. Tak, by nie odbierać ludziom szansy na bycie rodzicem.
 • Dostęp do lekarza ginekologa – bez kolejek i upokorzeń. Kobiety mają prawo do nowoczesnego leczenia na europejskim poziomie.
 • Gwarancja wysokich standardów opieki okołoporodowej. Żeby skutecznie leczyć i rodzić po ludzku.
 • Po szóste: Gwarancja miejsca w żłobku dla każdego dziecka – niech każda mama sama zdecyduje czy chce zostać w domu czy wrócić do pracy.
 • Po siódme: Równość płac i kwoty w spółkach skarbu państwa. Kobiety muszą zarabiać za tę samą pracę tyle, co mężczyźni.
 • Parytet płci we władzach publicznych – zbyt wiele świetnie wykształconych i kompetentnych kobiet w Polsce wciąż odbija się od szklanego sufitu przy awansie. Pozwólmy
 • im się rozwijać, uwolnijmy ich energię!
 • Skuteczna walka z przemocą domową. Chcemy natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej i edukacji antyprzemocowej w szkołach. Zadbajmy o bezpieczeństwo tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
 • Alimenty ściągane przez administrację skarbową. Bo dziecko to także odpowiedzialność ojca, nie tylko matki.

Wybory 2019: Kandydaci do Sejmu i Senatu z woj. podlaskiego

Czy białostoczanie wierzą w pecha? Zobacz WIDEO: