Zakaz wstępu do lasów na Podlasiu. Ma to pomóc w walce z koronawirusem

2020-04-06 10:12 Jacek Chlewicki
Zakaz wstępu do lasów na Podlasiu. Ma to pomóc w walce z koronawirusem
Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express Tak było przed wprowadzeniem zakazu wstępu do lasu

Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu osobom nieupoważnionym. Zakaz obowiązuje do 11 kwietnia. Decyzja Lasów Państwowych wynika z rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju.

- Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - czytamy w oficjalnym komunikacie. Pisaliśmy o tym tutaj: W lasach i parkach zaroiło się od spacerowiczów i turystów

Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

- W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania - czytamy w komunikacie Lasów Państwowych. - Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

W całej Polsce odnotowano ponad 4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. 94 osoby zmarły. W woj. podlaskim COVID-19 wykryto u 97 osób. Niestety w szpitalu w Łomży z powodu wirusa zmarł starszy mężczyzna (czytaj: Koronawirus w woj. podlaskim. Pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19). To pierwsza w Podlaskiem ofiara śmiertelna koronawirusa.

W woj. podlaskim tak jak w całej Polsce panują surowe obostrzenia. Czytaj także: Drastyczne ograniczenia! Wysokie kary finansowe. Sprawdź szczegóły! Chodzi o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób zapobiec tragedii, z którą obecnie muszą mierzyć się Włosi czy Hiszpanie. Czytaj: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice

Trwa powszechna, narodowa kwarantanna. Obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, z wyjątkiem chodzenia do pracy i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Nie można się też gromadzić. Zobacz: Mońki. 32-latek na KWARANTANNIE urządził DOMÓWKĘ! Policjanci w kombinezonach zakończyli bibę. Osoby nieletnie nie mogą same wyjść z domu. Muszą być pod opieką osoby dorosłej. Jest zasada utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi.

Koronawirus wywołuje ciężkie zapalenie płuc. COVID-19 objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Super Raport 03.04 - Goście: Leszek Miller, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.